„Cloud architektai” patirtis su Lumion vizualizacijomis: 20 % pastangų – 80 % rezultato

Su sparčia technologijų raida auga ir galimybės. Naujos technologijos ne tik palengvina darbą projektuotojams, bet ir padeda užsakovams daug lengviau susipažinti su kūrybos vaisiais. Maketai bei statinės vizualizacijos („renderiai”) jau seniai nėra naujiena – tai tapo neatsiejama kiekvieno projekto dalis. Taip pat niekam nėra naujiena projektuotojų pateikiami 3D projektų modeliai.Tačiau šiandien jau galime kalbėti ir apie naujas vizualizacijų rūšis: video bei Virtualiąją realybę.


Bet čia kyla klausimas: kiek laiko ir resursų iš esmės reikia, norint paruošti vizualizacijas projektui? Patirtimi dalinasi „Cloud architektai”, pabandę ir pritaikę Lumion technologijų galimybes savo kasdieninėje veikloje. Kurdami visuomeninės paskirties objektus bei įkvėpti BIG Lego muziejaus projekto video, jauna įmonė nusprendė pabandyti ne tik statinių vizualizacijų galimybes su Lumion, bet ir kitokią vizualizavimo kryptį – video.

Vizualizacija: reikšmė ir vieta projekte

Paklaustas, kokia yra vizualizacijos reikšmė, „Cloud architektai” vadovas Antanas Dagelis pabrėžia, kad vizualizacija šiai dienai yra projektavimo sudėtinė dalis ir be jos neįsivaizduojamas bet koks projekto pristatymas:

„Aišku, projektavimo profesionalams yra svarbesni kiti projekto aspektai: brėžiniai, fasadai ir kitos sudedamosios dalys, bet visuomenei, ypač kai šiais laikais yra labai svarbu projekto viešinimas, tai vizualizacija yra viena iš pagrindinių priemonių, kuria gali perteikti savo viziją.”

 

Paklaustas, kokiais būdais „Cloud architektai” vizualizuoja savo projektų sprendinius, Antanas atskleidžia, jog jie turi du nusistovėjusius vizualizacijų etapus: darbines vizualizacijas bei komercines vizualizacijas.

Antanas: „Dalyvaudami konkursuose, mes daugiausiai investuojame į vizualizacijos kokybę, kitu atveju, kai projektai užsakomi ne konkurso būdu, ruošiame darbines vizualizacijas, kurios yra greitos, skirtos tik idėjos perteikimui, ir visuomet šalia tokių vizualizacijų darome maketus. Statinės vizualizacijos minusas yra tas, kad tu negali perteikti konteksto. Tai yra tam tikra apgaulė, nes pateikiamas bendras vaizdas iš tam tikro rakurso, vertinant, ar mastelis teisingas konteksto atžvilgiu. Tokiu atveju papildomai darome maketus. Tačiau detalių esmę visuomet perteikiame vizualizacijose. Na, o jei kalbame apie profesionalias vizualizacijas, jas užsakome ta veikla užsiimančioje įmonėje.”

„Cloud architektai“ vizualizacija / „Panevėžio statybos tresto“ verslo centras

Tačiau kaip įmonei, darančiai profesionalias vizualizacijas, ištransliuoti, ką konkrečiame projekte reikia pabrėžti, kuris rakursas geriausias?

Antanas: „Darbinę vizualizaciją galime pateikti kaip užduotį, o vėliau tai tobulina specialistai. Žinoma, labai skiriasi vizualizacijos, kuomet yra užsakomos mūsų, kaip kūrėjų, nuo tų, kurias užsako pats užsakovas. Jeigu mes, kaip projekto autoriai, dalyvaujame vizualizacijų užsakymo ir kūrimo procese, tai vizualizacijos kokybė skiriasi nuo tų, kurias užsako užsakovas, kaip diena ir naktis. Didžiausia vystytojų klaida yra ta, kad jie vizualizacijas užsako patys. Ir rezultatas, kai nežinai galimybių, yra gerokai prastesnis, nei kuomet žinai programinę įrangą arba supranti principus. Tokiu atveju žinai, ko tikėtis, gali sakyt pastabas profesionalams apie rakursus, atspindžius, medžiagas ar šešėlius. Kalba tarp mūsų, kaip autorių, ir vizualizatorių yra profesionali. Bet jei eliminuojame autoriaus dalyvavimą, tai vizualizatorius atlieka darbą „valdiškai”, nes užsakovas nesuformuoja tikslios užduoties. Tai rezultate gali gauti gerokai prastesnės kokybės vizualizaciją už didelę kainą, labai panašią į profesionalios vizualizacijos kainą.”

Ar vizualizacijos yra atskiras amatas?

Paklaustas, kodėl ne pati įmonė užsiima profesionalių vizualizacijų gamyba savo projektams, Antanas pasidalino savo nuomone: „Reikia daug žinių, įgūdžių ir įrangos paruošti profesionalią vizualizaciją. Tai yra amatas, kuriame turi specializuotis ir tobulintis. Tokios specializuotos kompanijos tai daro pastoviai, dirba tik iš vizualizacijos gamybos. Mūsų atveju mes turime 5-6 projektus per metus, tai ir vizualizacijų reikia atitinkamai 5-6 kartus. Toks komandos narys, kuris būtų vizualizacijų specialistas, turėtų darbo tik mėnesiui per visus metus. Tai, turint gerus įgūdžius, tiesiog neapsimoka. Dėl to ir įvyko tokia vizualizacijų atšakos specializacija. Tiek, kiek reikia sukurti produktą, mes vizualizuojame patys. Daug kam to ir pakanka, sekančio žingsnio link profesionalių vizualizacijų ir nežengia, nes tai kainuoja nemažus pinigus už kiekvieną vienetą. Kainos rinkoje šiai dienai yra nuo 300 iki 500 EUR, aišku įtaką kainai daro ir kaip greitai turi gauti galutinį rezultatą.”

Paklaustas, kiek laiko užtrunka paruošti profesionalias vizualizacijas, Antanas atvirauja: „Dažniausiai tai trunka kokias dvi-tris savaites. Bet jei mums reikia greitų vizualizacijų, jas darome su Lumion – per valandą padarome kelis vienetus. Viskas paprasta – tiesiog įsikeli modelį ir intuityviai susidėlioji viską, ko reikia. Mūsų komandoje visi dirba skirtingomis programinėmis įrangomis, ir nėra problemos išeksportuoti modelį ir toliau dirbti su Lumion. Iš esmės Lumion yra geriausias variantas mums.”

Lazdynų baseino projektas

Jovilė Porvaneckaitė, „Cloud architektai” studijos steigėja, taip pat dalinosi patirtimi renkantis vizualizavimo įrankį: „Viena iš alternatyvų buvo 3DsMax. Mes suvokėme, kad kokybę su 3DsMax gautume kur kas geresnę, tačiau įvertinus tiek laiko, tiek resursų, įgūdžių sąlygas, tiek atsiperkamumą, Lumion buvo geriausias pasirinkimas.

Prakalbus apie vizualizacijų detalumą, reikalingą užsakovui, Antanas atvirauja, jog suvokti situaciją ir susidaryti vaizdą sprendimų priėmimui užtenka darbinių vizualizacijų. Antanas: „Kalbant apie kokybę, prieš kokius penkis metus tokios vizualizacijos buvo geriausia, ką galėjai gauti.”

Jovilė: „Su Lumion kiekvienas gali pasidaryti tokias vizualizacijas. Šią programą labai paprasta išmokti, užtenka valandos. Net ir tokias darbines vizualizacijas šiek tiek apdirbus Photoshop programoje galima gauti ne ką prastesnį rezultatą, negu vizualizacija, daryta 3DsMax.”

Žvilgsnis į ateitį

Prakalbus apie naujas vizualizacijų tendencijas, „Cloud architektai” pasidalina savo bandymais kurti pirmąsias video vizualizacijas. Antanas: „Video apskritai yra naujovė. Žaisliukas. Maketo gal neperteikia, bet turi savų pliusų – tarkim statinė vizualizacija erdvę perteikia tik iš vieno rakurso. Negali suvokti viso tūrio. O video padeda suvokti visą tūrį.”

Jovilė: „Be to, mus judėti video vizualizacijų link įkvėpė BIG kompanijos kurtas video Lego muziejaus projektui, o Lumion galėjo tai pasiūlyti. Jei pasaulio lyderiai kuria video vizualizacijas tokia priimtina kokybe, tai kodėl gi ir mums to nepadarius.”

„Cloud architektai” dalinosi mintimis, jog video vizualizacijos emocija stipresnė nei statinės vizualizacijos. Antanas: „Čia yra scenarijus, yra vaizdas. Tai duoda stipresnį efektą, tačiau tokiam darbui padaryti reikia daugiau laiko: sukurti detalesnį modelį, dirbti su montavimu. Lumion tuo ir yra gera programa, kad visa tai atlikti reikia labai nedaug laiko.”

Paklausus, kiek laiko reikėjo skirti tokiam darbui, Jovilė pabrėžė, kad užteko savaitgalio. Kūrėjai taip pat dalinosi netolimais planais naujai vykdomo projekto užsakovui pateikti video vizualizaciją bei išbandyti Virtualios Realybės galimybes.

Vizualizacijos programa Lumion

Pastatų ir gerbūvio vizualizavimo programinė įranga architektams, miestų planuotojams ir interjero dizaineriams.

Susiję straipsniai

219 Comments

Write a Comment