RIBA tyrimas 2016: kaip vertinamos architekto paslaugos Didžiojoje Britanijoje?

RIBA tyrimas 2016: kaip vertinamos architekto paslaugos Didžiojoje Britanijoje?

Kaip ir kiekvienais metais Karališkasis Britų Architektų Institutas (toliau RIBA, angl. Royal Institute of British Architects) atliko tyrimą, siekiant nustatyti kaip Didžiojoje Britanijoje yra vertinamos architekto paslaugos. Apklausoje dalyvavo apie 1000 klientų, kurie buvo suskirstyti į tris pagrindines grupes: privatūs užsakovai, komerciniai užsakovai ir statybos rangos bendrovės. Ką mano užsakovai apie architekto paslaugas ir kuo tai gali būti naudinga Lietuvos architektams?

Dizaino ir proceso išmanymo vertinimai skiriasi

Visos tyrime dalyvavusios užsakovų grupės teigiamai įvertino architektų kūrybinį potencialą ir dizaino kokybę. Klientai liko patenkinti pastatų dizainu ir architektų kūrybiškumu. Geriausiai šias savybes vertino privatūs ir komerciniai užsakovai, statybos rangovų vertinimai – nuosaikesni.

Tačiau vertinant paslaugos teikimo procesą, kritiškos buvo visos užsakovų grupės, o statybos rangovai teigiamai procesą įvertino tik 30 % apklaustųjų.

Turbūt daugelis sutiks su manimi, kad Lietuvoje tendencijos panašios. Šiais metais nuolat komunikavome apie procesus, tame tarpe ir architektūros paslaugų teikimo inovacijas panaudojant šiuolaikines vizualizacijų technologijas.

RIBA-tyrimas-klientu-nuomone-apie-architekto-paslaugas-Didziojoje-Britanijoje-vertinimo-diagramos

Pagrindiniai architektų partneriai statybos rangovai – kritiškiausi

Visais vertinimo aspektais kritiškiausiai architektų paslaugas vertino statybos rangovai. Akivaizdu, kad statybos rangos bendrovės įsipareigoja klientams biudžeto bei laiko limitais, todėl jiems mažiausiai rūpi meninė architektūros dalis.

Statybos rangovams svarbiausias yra procesas ir racionalūs sprendimai, patenkinantys projekto ekonominius bei laiko limitus. Vertinant architektų paslaugas rangovai labiausiai išskiria menką architektų komercinės nekilnojamojo turto pusės suvokimą.

Nepaisant kritiškų vertinimų, tyrime būtent statybos rangovai įvertinami kaip patikimiausi architektų partneriai, rekomenduojantys juos užsakovams.

http://www.youtube.com/watch?v=u3bKNVhwZao

Nekilnojamojo turto verslo ekonominių rodiklių svarba

RIBA-tyrimas-klientu-nuomone-apie-architekto-paslaugas-Didziojoje-Britanijoje-knygos-virselis
RIBA tyrimas PDF formatu

Ataskaitoje pažymima, kad Didžiojoje Britanijoje 43% nekilnojamo turto vystymo projektų viršija numatytus biudžetus ir tai yra pagrindinis rodiklis į ką vertėtų atkreipti architektų dėmesį. Tyrime taip pat pažymėta, kad labai nedaugelis užsakovų galėjo įvardinti architektų sukurtą pridėtinę vertę:

  • atrastus sprendimus kaip efektyviai išnaudoti sudėtingas erdves;
  • architektūrinius sprendimus, pritraukiančius daugiau klientų;
  • sprendimus, išskiriančius užsakovų prekinį ženklą ir kt.

Siekiant geriau patenkinti klientų lūkesčius bei sukurti didesnę pridėtinę vertę architektams rekomenduojama pratęsti bendravimą su užsakovais ir po projekto įgyvendinimo, įsiklausant į klientų vertinimus ir pastabas. Šiandien architektai dažnai vykdo projekto iniciatoriaus, vadovo funkciją. Tačiau ar tikrai jie turi tam reikalingų gebėjimų ir vadybos žinių? Manau, jog jau laikas Lietuvoje būtų projektuose turėti atskirą Projekto vadovo funkciją. Rekomenduojame susipažinti su šiuo dokumentu, kuris padės nusistatyti, kur tiksliai yra spragų, kurias veikas ar požiūrį reikėtų gerinti.

Naujos architektūros technologijos

BIM projektavimas, trimatė animuota vizualizacija, virtuali realybė

Susiję straipsniai

82 Comments

Write a Comment