„Sweco Lietuva” efektyvaus vizualizavimo sprendimų paieškose – pažintis su „Lumion”

„Sweco Lietuva” efektyvaus vizualizavimo sprendimų paieškose – pažintis su „Lumion”

„Ilgai ieškojome programinės įrangos, leidžiančios informaciją pateikti tokios vaizdo kokybės, kuri nenusileidžia realiam mus supančio pasaulio vaizdui. Mūsų reikalavimus atitiko „Lumion“, – sako UAB „Sweco Lietuva“ BIM technologijų vadovas Dainius Gudavičius.

Esate pripažinti BIM profesionalai, buvote vieni BIM taikymo pionierių Lietuvoje. Papasakokite plačiau, kaip perėjote prie pastato informacinio modeliavimo sprendimų, kokie veiksniai tai nulėmė?

Dainius Gudavicius

Gilintis į BIM ir pradėti jį taikyti projektavimo veikloje paskatino keli dalykai. Visų pirma, mūsų verslo modelis yra orientuotas į užsakovą ir jo poreikius. Siekdami pateisinti užsakovo lūkesčius ir efektyviai spręsti mums keliamus uždavinius, turime pasitelkti visus geriausius įrankius.

Kitaip tariant, turime užtikrinti mūsų inžinierių darbo efektyvumą. Kitas aspektas – ne vienas mūsų projektas yra didelės apimties, kompleksiškas, todėl standartinių sprendimų ir priemonių tiesiog neužtenka. Na, pagaliau, esame atviri technologinėms naujovėms, nuolat tobuliname veiklos metodus, o mūsų grupės įmonių visoje Europoje patirtis suteikia daug vertingos informacijos, padeda išvengti elementarių klaidų ir „pradinuko“ baimių. Mokomės vieni iš kitų.

Su kokiais iššūkiais susiduriate pateikdami savo sumanymus užsakovams?

Iššūkių yra įvairių – sudėtinga pateikti sumanymus dėl jų kompleksiškumo, taip pat labai daug galimų sprendimo variantų, kurių kiekvienas reikalauja dėmesio ir darbo. Svarbiausias tikslas ir iššūkis yra atlikti savo darbą pagal aukščiausius standartus ir kompetenciją. Vis dėlto, tenka susidurti su techniniais apribojimais, kuriems turime skirti daugiau dėmesio ir darbo valandų, tad kyla komunikacijos ir užduočių įgyvendinimo sutartais terminais sunkumų. Tokius iššūkius sprendžiame pažangių technologijų pagalba.

Kokia, Jūsų nuomone, informacijos vizualumo reikšmė?

Neatsitiktinai sakoma, kad geriau vieną kartą pamatyti nei šimtą kartų išgirsti. Informacijos perteikimas vaizdu yra labai svarbus, tik bėda, kad tam reikia papildomų išteklių, kvalifikuotų specialistų ir daug papildomo darbo. Dažniausiai informacijos vizualumui teikiama labai mažai dėmesio, nors akivaizdu, kad projekto esmė – susitarimas, aiški ir efektyvi komunikacija bei analizė, kurią palengvina ne kas kitas, o vizualizavimo priemonės. Užsakovas nori suprasti jam siūlomus ir pristatomus sumanymus, o projektuotojui svarbu, kad jis būtų suprastas. Deja, labai dažnai pasitaiko, kad abi pusės galvoja viena kitą supratusios teisingai, nors realybė yra visai kitokia. Tokiu atveju nuomonių išsiskyrimai ar ginčai – sunkiai išvengiami.

Papasakokite, kaip susipažinote su „Lumion“. Kas lėmė šios programinės įrangos pasirinkimą?

Informacijos vizualizavimo priemonės labai skiriasi vienos nuo kitų – kiekviena turi savų pliusų ir minusų. Greitos sukurtų modelių peržiūros priemonės labiau tinka projekto dalyviams, kurie turi patirties ir puikiai mato, kaip architektų ar inžinierių sumanymus perteikia projektinė dokumentacija. Tačiau tokios priemonės tik iš dalies tinka norint sprendinius perteikti užsakovui. Kitos priemonės, tokios kaip 3D modeliavimo programos,  puikiai tinka vizualizavimo sprendimams – jų pagalba galima preciziškai sukurti kiekvieną detalę, kad galutinis rezultatas labai nenusileistų nuotraukos kokybei. Tačiau, kaip buvau minėjęs, šis procesas reikalauja daug laiko ir pastangų.

Ilgai galvojome kaip užpildyti šias spragas. Teko naudoti ne tam skirtas programas, platformas, tačiau tai nebuvo itin efektyvus sprendimas. Po ilgesnių universalios programinės įrangos paieškų išbandėme „Lumion“, kuri atitiko mūsų keliamus reikalavimus ir, mano vertinimu, gerai atlieka savo darbą. Ši programinė įranga leidžia informaciją pateikti tokios vaizdo kokybės, kuri nenusileidžia realiam mus supančio pasaulio vaizdui. Tai buvo stiprus argumentas, lėmęs „Lumion“pasirinkimą.

Kokias naudas Jums teikia ši programa?

Pirmiausia galime greitai vizualizuoti ir pristatyti savo sumanymus. Visų antra, mes patys analizuojame sprendinių variantus, renkamės geresnį, apžiūrime iš skirtingų perspektyvų ir deriname. Sukurtą medžiagą naudojame susitikimuose ir diskusijose su užsakovais.

Papasakokite, kokia būna užsakovų reakcija į vizualizacijas?

Susidūrėme su tuo, kad užsakovai reaguoja ne į pačią vizualizaciją, o į sprendinius: „šis medienos akcentas labai gerai atrodo“, „ar ne per tamsu šioje dalyje?“ ir panašiai. Kur kas svarbesni yra sprendiniai, o ne vizualizacijos. Jei diskusijos metu per daug susikoncentruojama į vizualizaciją, nesvarbu, ar vertinama teigiamai, ar neigiamai – ji tiesiog neatliko savo darbo.

Paminėkite konkrečius projektus ir atvejus, kai gavote apčiuopiamos naudos iš „Lumion“.

Ne tiek svarbūs konkretūs projektai, sprendiniai ar programos, kuriomis dirbama, svarbiausia – rezultatas, kurį pavyksta pasiekti. Mes esame patenkinti, kad „Lumion“ gerą rezultatą padeda pasiekti greičiau ir efektyviau. Tai yra jos didžiausia kuriama nauda ir vertė. Verta paminėti mūsų atlikto Šventosios uosto projekto vizualizavimą „Lumion“ pagalba. Programos pagalba padarėme virtualios realybės aukštos kokybės vizualizacijas bei dalį pristatomojo filmo. Aukštos kokybės vizualizacijas patalpinome į specialiai tam projektui kurtą „Android“ aplikaciją, kurioje yra demonstruojamas visas Šventosios uosto rekonstrukcijos projekto koncepcinis modelis, po kurį galima pasivaikščioti bei svarbiose vietose galima apžiūrėti parengtas aukštos kokybės vizualizacijas.

Kiek laiko prireikė ją įvaldyti? Ar tiesa, kad „Lumion“ sudaro galimybes kurti animuotas vizualizacijas be jokio išankstinio pasirengimo?

Kiekvienas projektas yra individualus, pasižymintis skirtingais poreikiais ir nenumatytomis situacijomis. Paprastai programos, kuriomis išmokstama dirbti per labai trumpa laiką, negali atlikti sudėtingų užduočių, o tai tiesiog neefektyvu. Kaskart susiduriame su naujais iššūkiais ir poreikiais, kuriuos kol kas sėkmingai pavyksta išspręsti. „Lumion“ yra intuityvi ir lengvai suprantama, tačiau norint ją gerai perprasti, reikia padirbėti ilgiau. Nors dirbame programa ne pirmą mėnesį vis dar nesijaučiame ją iki galo įvaldę, vis dar atrandame naujų galimybių.

Kuo dar Jums naudinga ši programinė įranga?

Stengiamės išplėsti komunikacijos su užsakovais priemonių galimybes ir pačioje pradinėje projekto stadijoje suteikti jiems kuo išsamesnį supratimą apie svarbiausius projekto aspektus. Pasitelkiame modernią programinę įrangą, įskaitant „Lumion“, profesionaliai parengtus projektų 3D modelius, realistišką pasivaikščiojimą po projektą kompiuterio ekrane ar virtualioje realybėje.

Vizualizacijos programa Lumion

Pastatų ir gerbūvio vizualizavimo programinė įranga architektams, miestų planuotojams ir interjero dizaineriams.

Susiję straipsniai

88 Comments

Write a Comment