Dažnai girdimas atsakymas į klausimus, kaip padidinti efektyvumą ir pagerinti kokybę statybose – BIM (statinio informacinis modeliavimas). Deja, ši technologija į Lietuvą kelią skinasi sunkiai, o kalbos apie jos efektyvumą lieka tik kalbomis.
Pilotinis Conresta BIM projektas
Vienos didžiausių statybos bendrovių Lietuvoje UAB „Conresta“ generalinis direktorius Lukas Laukaitis BIM privalumais įsitikino dar prieš keletą metų, dirbant su pilotiniu BIM projektu: „turėjome pasirinkimą laukti, kol statinio informacinis modeliavimas taps standartu ir visi dirbs tik BIM aplinkoje, arba patys kuo greičiau įsitikinti, kaip tai padeda organizuoti ir valdyti statybos procesus“, – pasakojo jis.
Pilotinis UAB „Conresta“ BIM projektas buvo dviejų aukštų, daugiau nei 4000 kv. m pastato su administracinėmis, gamybinėmis ir sandėliavimo patalpomis Kaune statybos, kurių užsakovas – UAB „Hansa Flex Hidraulika“. Nors techninis projektas atliktas įprastu formatu – 2D brėžiniais bei dokumentacija, – buvo nuspręsta visus projektinius sprendinius sumodeliuoti BIM aplinkoje.
Pirmasis BIM pritaikymas pareikalavo daugiau įdirbio: teko ne tik išmokti naudotis informacinio statinio modeliavimo programine įranga, bet ir keisti, tobulinti darbo procesą. Visgi L. Laukaitis vardija gautas naudas ir džiaugiasi, jog visi lūkesčiai pasiteisino, o investicijos atsipirko.
Pasiruošimo statyboms reikšmė
Nemaža dalis projektų problemų, ypač vėlavimo, kyla todėl, kad yra įprasta pradėti statybas kuo greičiau, tik pasirašius sutartį. Tai daroma neįsigilinus į užsakovo poreikius, nėra tiksliai suplanuojami resursai, gamybos ir tiekimo grafikai, biudžetas. Pasirengimas statyboms – etapas, kurio metu turi būti maksimaliai tiksliai išbaigti sprendiniai, projekto sąmatos, darbai, apimtys ir laikas.
Detalus pasirengimas iš esmės užtikrina kontroliuojamą procesą, tačiau arši konkurencija tarp generalinių rangovų lemia tai, kad projektų terminai kartais būna apkarpomi būtent pasiruošimo sąskaita, nes užsakovai dažniausiai tikisi kuo greitesnės statybų eigos pradžios. Tai gali sąlygoti trikdžius ir vėlavimus.
UAB „Conresta“ su BIM pagalba turėjo galimybę skirti daugiau laiko pasiruošimui, viskas buvo detaliai suplanuota ir parengta statyboms. Nors pasiruošimo etapas truko daugiau laiko ir tuo metu darbai aikštelėje nebuvo vykdomi, projektą pavyko įgyvendinti anksčiau, nei planuota.
„Tai tik leidžia įsitikinti, kad atsakingas, kruopštus pasiruošimas bei planavimas tikrai neprailgina bendros projekto trukmės, o dažnai ją ir sumažina.“ – teigė L. Laukaitis.
Projektų kokybės užtikrinimas
Paprastai visi projekto netikslumai ir žmogiškosios klaidos pasimato tik vykstant statyboms, todėl jų taisymas pradėjus darbus gali kainuoti labai daug. Kol ieškoma sprendimų, stabdomi darbai, atsiranda prastovos, didėja rizika vėluoti, išauga projekto sąnaudos. Kol projektas nėra pakankamai detalus ir jame nenumatytos visos detalės, tol išlieka didelė rizika, kad nesklandumai „išlįs“ statybų aikštelėje.
Projekte buvo naudojama ši BIM programinė įranga:
- Tekla Structures – Detaliam konstrukcijų modeliavimui;
- DDS-CAD – inžinerinių sistemų projektavimui;
- Solibri – kiekių patikrai, kontrolei bei klaidų tikrinimui.
Šių BIM technologijų pagalba pavyko patogiau kontroliuoti apimtis, eliminuoti riziką susidurti su problemomis statybų metu bei išvengti trikdžių ir vėlavimų.
Sklandus bendradarbiavimas
Dar vienas BIM privalumas, kurį išskiria UAB „Conresta“ direktorius – sklandesnis bendradarbiavimas su kitais projekto dalyviais. Pasak jo, technologija užtikrino informacijos prieinamumą bei mainus, kurie padėjo sutikslinti visus sprendinius dar pasiruošimo etape.
„Nors kai kurie projekto dalyviai su BIM susidūrė pirmą kartą, noras gerinti paslaugų kokybę ir išvengti nesklandumų statybų procese jiems tapo puikia motyvacija imtis skaitmeninės statybos“, – džiaugėsi p. Laukaitis.
Ateities planai
„Hansa Flex Hidraulikos“ projekto įgyvendinimo metu buvo sudarytas kalendorinis darbų grafikas, todėl darbų vadovai galėjo matyti vizualizuotas užduotis, sekti jų atlikimą, įvertinti galimus vėlavimus bei jų išvengti. Kadangi visa tai pasitvirtino, planavimo bei kontrolės procesams UAB „Conresta“ BIM ir toliau taiko įgyvendinant kitus projektus.
„Patarčiau nebijoti ir greičiau pradėti. Skaitmeninei statybai skirkite daugiau dėmesio ir laiko, įtraukite į pokyčius geriausius savo specialistus, juos motyvuokite, ir jums tikrai pasiseks“ – drąsino perspektyvios ir šiuolaikišku požiūriu pasižyminčios statybų įmonės vadovas L. Laukaitis.