DDS-CAD Electrical – inovatyvus elektros tinklų projektavimas BIM aplinkoje

DDS-CAD Electrical – inovatyvus elektros tinklų projektavimas BIM aplinkoje

Lietuvos statinių projektavimo bendrovės vis dažniau naudoja inovatyvias projektavimo technologijas, tokias kaip BIM aplinkai skirti DDS-CAD programiniai moduliai, padedantys visiškai sumažinti galimų projekto klaidų tikimybę. DDS-CAD programinis modulis Electrical inžinieriams leidžia greitai ir kokybiškai kurti pastato elektros skirstymo, apšvietimo ir žaibosaugos sistemas, iki smulkmenų pateikiant projektinius sprendinius, juos integruojant į bendrąjį pastato modelį ir parodant visų pastato sistemų sąveiką.


Bendrovės „Intelligent BIM Solutions“ siūlomas DDS-CAD programinio paketo „Electrical“ modulis Vidurio ir Vakarų Europoje, kalbant apie BIM aplinkoje atliekamą pastato elektros tinklų modeliavimą ir inžinerinius skaičiavimus, išsiveržęs į lyderių pozicijas. „Intelligent BIM Solutions“ šį modernų projektavimo paketą Lietuvos statybos pramonei pristatė prieš porą metų.

Bendrovė konsultuoja inžinierius ir projektuotojus visais klausimais dėl DDS-CAD funkcijų panaudojimo, padeda išspręsti problemas, susijusias su DDS-CAD integracija į kitas įmonės BIM sistemas, atsižvelgdama į kliento pageidavimus, teikia naujausius programinio paketo atnaujinimus.

Įsigijusiesiems BIM DDS-CAD programinį paketą „Intelligent BIM Solutions“ siūlo 16 val. pagrindinius mokymus, kurių metu susipažįstama su svarbiausiomis „DDS-CAD Electrical“ funkcijomis, išmokstama sukurti trimačio pastato modelį pagal numatytus matmenis arba DWG brėžinius.

Projektuotojams ir inžinieriams pristatomi pagrindiniai DDS-CAD projektavimo principai, parodomos pagrindinės funkcijos, naudojamos pastato elektros tinklui ir apšvietimui projektuoti.

„Programa sukurta CAD principu. Ji nedaug skiriasi nuo itin paplitusios „AutoCAD“. Mokantis dirbti DDS-CAD, taip pat naudojamasi sluoksnių arba elementų grupių sistema, galima eksportuoti DWG brėžinius, bet, prieš brėžiant liniją, DDS-CAD jūsų paprašys įvesti reikalingus parametrus arba pasirinkti pageidaujamą modelį“, – sako Ernestas Beržanskis, „Intelligent BIM Solutions“ direktorius.

DDS (Data Design System) pastatams projektuoti skirtas programas pradėjo siūlyti dar 1984 metais. Nuo to laiko parduota maždaug 15 tūkst. licencijų, daugiausia Europoje. Renkantis programinius įrankius pastato elektros tinklams projektuoti, įmonė DDS Išsiskiria funkcionalumu, pasiūlydama tikslų geometrinį pastato atvaizdavimą ir automatiškai parengdama išsamius ir patikimus dokumentus, tokius kaip sąmatų žiniaraščiai su medžiagų kiekiais ir kainomis, detalius dvimačius arba trimačius mazgų ir detalių brėžinius, reikalingus projekto dokumentacijai pildyti.

Projektuojant pastato elektros tinklus DDS-CAD programiniu paketu, projektinius sprendinius galima priimti atsižvelgiant į LST EN projektavimo standartus, kurių nereikia papildomai įdiegti, – jie automatiškai atnaujinami atsiradus pakeitimų.

Pasirinkus kriterijus, DDS-CAD Programinis paketas tikrina projektą, nustatoma, ar pasirinkti sprendiniai tinkami. Darbo eigą ir kokybę palengvina DDS-CAD programiniame pakete įrengtas klaidų identifikatorius ir registras, įspėjantis inžinierius, ar projektuojamas elektros tinklas teisingai sujungtas, ar parinkti tinkami kabeliai ir įrenginiai, ar sistemos realiai nesikerta.

Projektuojant elektros tinklus DDS-CAD programiniu paketu, automatiškai generuojamos elektrinės charakteristikos ir sudaromos preliminarios pasiskirstymo skydų schemos ir jų išdėstymas bendrajame plane.

„DDS-CAD programiniu paketu atliekami įvairūs skaičiavimai padeda projektuotojui nuspręsti, kokie sprendiniai optimaliausi“, – teigia E. Beržanskis. Pasak jo, apšvietimo lygį galima apskaičiuoti pagal higienos normą HN 42:2009 „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ ir parinkti atitinkamus šviestuvus, be to, įmanoma numatyti, koks būtų įtampos kritimas sistemoje, ir taip iš anksto sužinoti, ar projektuojama sistema atitinka saugos taisykles.

DDS-CAD programiniame pakete įdiegtas „Dialux“ papildinys palengvina natūralaus ir dirbtinio apšvietimo projektavimą. Ši programa atlieka apšvietimo analizę ir apskaičiuoja apšvietimo lygius– taip parenkamas optimalus apšvietimo modelis, nuo kurio priklauso, ar tai bus LED, ar įprastas apšvietimas.Tada galima parinkti realius gaminius ir jų išdėstymą patalpoje.

DDS-CAD Programiniu paketu galima stebėti visas atšakas ir kabelių matmenis, todėl pakeičiant arba prijungiant kiekvieną grandinę bus automatiškai atliekami pakeitimai sąnaudų žiniaraštyje ir paskirstymo skydų schemose.

„Automatiškai sudarant sąnaudų žiniaraščius, daug paprasčiau prognozuoti projekto kainą ir išvengti statybos metu pasitaikančių nenumatytų išlaidų“, – tikina E. Beržanskis. Praktika rodo, kad DDS-CAD programiniu paketu atliekami skaičiavimai, automatinis brėžinių sudarymas ir aktualios dokumentacijos kaupimas padeda sumažinti klaidų skaičių ir sutaupyti iki 30 proc. laiko, kurio prireiktų projektą rengiant įprastais metodais.

Išbandė ir nenusivylė. UAB „Forteco“ patirtis

Lietuvoje DDS-CAD programiniu paketu naudojasi bendrovės „Forteco“ projektuotojai. Gavus „Intelligent BIM Solutions“ pasiūlymą, prieš dvejus metus siekiant išbandyti buvo įsigyta viena licencija. „Forteco“ vadovas Vytenis Tamošaitis teigia, kad „DDSCAD Electrical“ programinis paketas tikrai nenuvylė ir jau spėjo atsipirkti.

„Įsigiję DDS-CAD licenciją, mes iki šiol gauname visokeriopą „Intelligent BIM Solutions“ pagalbą, prireikus galime susisiekti ir su įmone „Data Design System“ – jie mus konsultuoja“, – sako V. Tamošaitis.

Projektuojant DDS-CAD programiniu paketu, trimatėje erdvėje pavaizduojami visi elektros tinklai – taip išvengiama sistemų susikirtimo ir papildomų išlaidų statybos metu. „Forteco“ vadovas V.Tamošaitis pasakoja, kad, rengiant projektą DDS-CAD programiniu paketu, galima sutaupyti iki 30 % laiko. Lengvai parenkami pagrindinių magistralių parametrai, automatiškai sudaromas sąnaudų žiniaraštis, kuris, atsiradus projekto pakeitimų, koreguojamas.

„Jeigu DDS-CAD programiniais paketais naudotųsi ir kitų dalių projektuotojai – vėdinimo ir vandens tiekimo sistemų kūrėjai, būtų išvengta daug statybos metu pasitaikančių klaidų ir papildomų išlaidų“, – teigia V.Tamošaitis.

DDS-CAD programiniu paketu „Electrical“ pasinaudota projektuojant „Green Hall II“ daugiaaukštį pastatą ir administracinių patalpų kompleksą, kuriam Upės g., Vilniuje, klojami pamatai. Įdiegtu „Dialux“ papildiniu, pasirenkant tinkamiausius šviestuvus ir lempas numatant automatikos sistemą, projektuotas objekto vidaus apšvietimas.

„Projektuojant suvestinius brėžinius dvimatėje plokštumoje, sugaištama daug laiko tikrinant, ar sutampa magistralių ilgiai ir aukščiai, taip pat ranka skaičiuojant sąnaudų žiniaraščius. O projektuojant DDS-CAD gaunamas 100 % realus trimatis pastato modelis, parodantis visas projektavimo klaidas ir pateikiantis visą reikalingą informaciją“, – sako V. Tamošaitis.

Vieni pirmųjų Lietuvoje. UAB Synergy Solutions patirtis

Dar 2011 m. DDS-CAD programiniu moduliu „Electrical“ pradėjo naudotis ir įmonės „Synergy Solutions“ projektuotojai. Ši bendrovė buvo viena pirmųjų, įsigijusių DDS-CAD licenciją. Ji sėkmingai ja naudojasi iki šių dienų. „DDS-CAD naudojausi dar tada, kai internete nebuvo jokių mokomųjų filmukų ar instrukcijų.

Mokantis ja dirbti daug padėjo kolegos iš Norvegijos, Olandijos ir Vokietijos, jie geranoriškai patardavo netgi savaitgaliais“, – prisimena bendrovės vadovė Ieva Čirūnaitė.

Dabar „Synergy Solutions“ projektuotojai naudojasi naujausia DDS-CAD modulio „Electrical“ versija. Jie nuolat gauna naujinius, duomenų bazės papildomos naujais įrenginiais, atsiranda naujų funkcijų, palengvinančių elektros tinklų projektavimą. Jeigu projekte tenka parinkti šviestuvus, kurių nėra DDS-CAD duomenų bazėje, problema lengvai išsprendžiama pakeitus esamo modelio parametrus pagal gautas technines specifikacijas.

„Jeigu projektas nestandartinis, arba reikia labai tiksliai išdėstyti šviestuvus, naudojamės DDS-CAD įdiegtu „Dialux“ papildiniu. Patogu, kad abi programos suderintos ir veikia be jokių nesklandumų“, – teigia I. Čirūnaitė. Dabar tik vieninteliu DDS-CAD programiniu paketu „Electrical“ galima sukurti visą projektą, kitais atvejais reikia naudotis daugiau nei viena programa.

Kaip teigia „Synergy Solutions“ vadovė, „DDS-CAD yra intuityvus, jis padeda sutaupyti daug laiko atsisakius viso pasikartojančio darbo, kai, pasirinkus vieną elementą, jį reikia išdėstyti per visą pastatą. Kitose programose nėra tokių darbą palengvinančių ir klaidų skaičių mažinančių funkcijų“. Naudojantis DDS-CAD, pavyksta išvengti tokių dažniausiai pasitaikančių klaidų kaip sistemų susikirtimas, o tai dažniausiai išryškėja tik pradėjus statybas.

DDS-CAD programinį paketą „Synergy Solutions“ naudoja tiek Lietuvos, tiek užsienio projektams rengti. Vykdant renovuojamų mokyklų projektavimo darbus, DDS-CAD programa daugiausia buvo naudojama projektuoti apšvietimo sistemas. Dalyvauti užsienio objekų projektavimo darbuose be DDS-CAD programinės įrangos, būtų tiesiog neįmanoma.

Didžioji dalis kompleksinių projektų, kai pasitelkiami projektuotojai iš užsienio, yra vykdoma BIM aplinkoje. Bendrovei „Synergy Solutions“ teko projektuoti inžinerines elektros instaliacijos sistemas gyvenamuosiuose namuose Švedijoje, taip pat Danijos viešbučių tinklo CABINN pastatus.

„Plėtodami mūsų bendrovės verslą, atsižvelgiame tiek į užsienio partnerių poreikius, tiek į Lietuvoje plėtojamas skaitmeninės statybos idėjas, todėl BIM technologijų įsisavinimas ir naudojimas kasdieninėje veikloje yra vienas iš pagrindinių bendrovės prioritetų, – teigia įmonės vadovė I. Čirūnaitė – ateities pokyčiams reikia pradėti ruoštis jau šiandien, kitaip beviltiškai atsiliksime.“

Straipsnis iš žurnalo Elektros Erdvės Nr.38

DDS-CAD Electrical

Programinė įranga skirta pastatų elektros sistemų projektavimui

Susiję straipsniai