Inžinerijos profesionalai ateitį planuoja su BIM

Inžinerijos profesionalai ateitį planuoja su BIM

Nors rinkoje dar nėra pakankamai dalyvių, galinčių vykdyti BIM projektus inžinerinėje dalyje, tikrieji inžinieriai specialistai ir verslininkai jau šiandien raitojasi rankoves ir perkelia savo fizines ir inžinerines patirtis į šiuolaikiškus skaičiavimo ir modeliavimo įrankius. Taip ruošiamasi ateities iššūkiams – dalyvauti projektuose, kur inžinerinėms sistemoms bus keliami žymiai aukštesni reikalavimai. Visam tam reikalingi įrankiai, kurie leistų atlikti skaičiavimus ir greitai reaguoti į pokyčius.

Pokyčiai inžinerinių sistemų rinkoje

Nekilnojamojo turto vystytojai, plėtodami naujus NT projektus, vis dažniau atkreipia dėmesį į inžinerines pastatų sistemas ir stengiasi užtikrinti komfortiškas darbo sąlygas pastato naudotojams: patikimą elektros tiekimą, automatizuotą pastatų valdymą, geros kokybės orą ir t.t. Dėl šių priežasčių didėja ir reikalavimai, keliami inžinerinių sistemų projektuotojams bei montuotojams.

Inžinerinės įmonės, kurios įžvelgia besikeičiančius rinkos poreikius ir siekia įgyti konkurencinį pranašumą, jau ne vienerius metus ruošiasi pokyčiams, ugdo inžinerinę kompetenciją ir stengiasi įvaldyti skaitmeninių technologijų įrankius pilotiniuose projektuose.

Neabejoju, kad kompetetingi nekilnojamojo turto vystytojai, rinkdamiesi pastatų inžinerinės dalies montuotojus, nesunkiai daro išvadas: jei jau įmonė dirba BIM aplinkoje, reiškia jie yra stiprūs inžinieriai, nes be inžinerinių pagrindų tiesiog negalėtų įvaldyti biminių technologijų.

Net jei techninis projektas pigus, su klaidoms, rengtas nepilnoje apimtyje, patyrę inžinieriai visgi sugebės teisingai įvertinti apšvietimą, ras optimalų sprendimą, teisingai apskaičiuos ir sudės kabelines magistralių trasas, kurioms netrūks vietos, jos bus neperkrautos ir neišlinkusios, o atsiradus pasikeitimams greitai bus rasti sprendimai, kaip visa tai pakeisti, ir bus išvengta klaidų, nes naudojant BIM įrankius skaičiavimams ir tam tikriems elementams galima būti ramiems – tolimesnis BIM projektas bus kokybiškesnis.

Dažniausiai kylanti problema – susikirtimai

Pirmuosius žingsnius link BIM technologijų paskatino dažniausiai projektuose kylanti problema – susikirtimai. Standartinis atvejis, kai vertinami plokščiuose AutoCAD“ brėžiniuose pateikti inžinerinių dalių projektai: visi prie popierinio brėžinio palinkę gudriais veidais bando pažiūrėti, ar viskas ten telpa. Tuomet daroma prielaida, kad galbūt viskas bus gerai. O realiai ten yra didžiulis chaosas, ir tikrai nieko neįmanoma atskirti.

Panašius dalykus mažo sudėtingumo projektuose išsprendžia pakankama patirtis, bet dideliuose to padaryti tiesiog neįmanoma. Vienas naujausių pavyzdžių –  LIDL logistikos sandėlių projektas. Tuomet susirinkime po didelio ginčo, kadangi projektas buvo daromas dvimatėje erdvėje, buvo priimtas sprendimas, kad pirma eis visi instaliuotojai ir fiziškai instaliuos visus vamzdžius, sistemas, kabelius ir kopėčias, o tada jau eisime pasižiūrėti ir mes, ar viskas tikrai telpa, nes iš 2D brėžinių to pasakyti neišeina. Visų šių problemų nebūtų projektuojant 3D aplinkoje. Tuomet visas vaizdas būtų aiškiai matomas jau brėžiniuose.

DDS-CAD sprendžia problemas

Rinkdamiesi pažangius programinius įrankius  buvome įsigiję „Revit“, tačiau tai padarėme veikiausiai per anksti, tad mažai ja naudojomės. Vėliau, susipažinę su DDS-CAD Electrical, ir turėdami galimybę palyginti su senąja „Revit“ versija (galbūt nauja jau yra tobulesnė), pamatėme, jog DDS-CAD sprendžia daug daugiau mūsų problemų: atlieka reikalingus elektros sistemų skaičiavimus, projektuojamas apšvietimas, atliekamas medžiagų skaičiavimą ir t.t.

Turėdama šį įrankį mūsų įmonė išsiskiria iš kitų rinkos dalyvių ir stoja į kovą dėl ateities gerų ir kokybiškų projektų. Dabar netgi darbų eigoje, kuomet turime gerą BIM projektą, vykdydami darbus galime numatyti tam tikrus etapiškumus, labai greitai suskaičiuoti tiekimui medžiagas, reikalingas tam tikram laikotarpiui, nes programa leidžia įvairiais pjūviais keliais aukštais skaičiuoti medžiagas, numatyti jų panaudojimo grafikus ir pan.

2D projektuose paprastai turime tik skaičių, pavyzdžiui, kiek kilometrų kabelio reikia. Dirbdami DDS-CAD galime greitai pažiūrėti, net kiek ir kokio kabelio reikės konkrečiam aukštui. Pagal darbų grafikus ir apimtis statybvietėje galime planuoti medžiagų tiekimą ir kitus darbus.

Išskirtinę „UAB „Forteco“ inžinerinių sistemų patirtį ir kompetenciją pažymi faktas, kad juos pasirinko LIDL statybą prižiūrintys Vokietijos techniniai specialistai, garsėjantys savo techniniu reiklumu. Ši kompanija BIM technologijomis pradėjo domėtis labai anksti ir jau keletą metų yra mūsų klientas. Darbas su DDS-CAD programiniu įrankiu ne tik leido susipažinti su BIM technologijomis praktiškai, bet ir padėjo daugelyje projektų išspręsti lokalius skaičiavimo klausimus, teisingai įvertinti medžiagų poreikį, suprojektuoti apšvietimą, išvengti sudėtingų mazgų susikirtimo problemas ir t.t.“, – mano UAB „Intelligent BIM Solutions“ direktorius Ernestas Beržanskis.

Kokybiškos konsultacijos būtinos

Tikriesiems inžinerijos žinovams profesionalams reikalingi įrankiai, kurie leistų atlikti skaičiavimus ir greitai reaguoti į pokyčius. Ir tai yra esminis dalykas, kodėl šiandien naudojamas BIM. Šiandien renkantis inžinerinį BIMinį įrankį labai svarbu yra kokybiškas konsultavimas ir palaikymas tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.

Galimybė pasikonsultuoti itin svarbi, nes netgi profesionaliems inžinieriams sudėtingi skaitmeninio projektavimo procesai yra naujovė. Rinkdamiesi DDS-CAD programinę įrangą siekėme, kad prie jos būtų kokybiškas konsultantas, kuris padėtų be nuostolių įsilieti į BIM procesą, nes tai yra didžiausias iššūkis – klaidos bendrame procese gali brangiai kainuoti. „Intelligent BIM Solutions“ konsultuoja vedančius projektus Lietuvoje ir tikriausiai vieninteliai suvokia integruotą BIM procesą, kuris buvo pristatytas renginyje BIM Forum Vilnius 2016.

BIM sprendimai inžineriniams tinklams

Projektavimo programinė įranga DDS-CAD inžinerinių tinklų projektavimui

Susiję straipsniai

57 Comments

Write a Comment