Inžinerinių BIM sprendimų pionieriai Lietuvoje dirba su DDS-CAD

Inžinerinių BIM sprendimų pionieriai Lietuvoje dirba su DDS-CAD

Klaipėdos verslo centras „Kamino biurai“ bus pirmasis projektas pajūryje, nuo projektavimo iki eksploatacijos darbų įgyvendintas naudojant moderniausią informacinio modeliavimo sistemą BIM (angl. Building Information Modelling). Elektros tinklų, automatikos bei apsaugos sistemų, priešgaisrinių sistemų, elektroninių ryšių projektą programine įranga „DDS-CAD“ rengianti UAB „4D projektai“ tvirtina, kad tokio projektavimo naudą mato dar net nepradėjus statybos darbų.

BIM svarba šiandien

„Visų pirma reikėtų akcentuoti, kad BIM procese tikrai dalyvauja visi projektuojamo statinio projekto rengėjai ir užsakovai. Kai man užduoda klausimą „Kodėl renkiesi projektuoti BIM?“, man vis dar sunku vienareikšmiškai atsakyti.

Vienas atsakymų turbūt būtų filosofinis: „Renkuosi BIM, nes noriu tobulėti!“, – pasakoja UAB „4D projektai“ direktorius Marius Pliuskys. – Tobulėjant technologijoms labai svarbiu faktoriumi, ypač projektuojant inžinerines sistemas, tampa informacija apie projektuojamus objektus. Nors yra nemažai žmonių, skeptiškai nusiteikusių ir nepripažįstančių, koks svarbus šiandien yra BIM, tačiau aš manau, kad projektavimo X ir Y ašyse laikas eina į pabaigą, ir ateina nauja era – modeliavimo erdvėje ir informacijos kaupimo projekte nuo pat pradžių iki tol, kol statinys yra eksploatuojamas – BIM. Kas kartą, kai pristatau su „DDS-CAD“ paruoštus projektinius sprendimus užsakovui ar kai susitinku su bendraminčiais BIM seminare, „DDS-CAD“ mokymuose, arba kai tiesiog su kolegomis analizuojame objektą „Tekla BIMsight“ aplinkoje, matau, koks pažangus ir nešantis naudą yra BIM procesas.“

Efektyvus darbas su „DDS-CAD“

„Kadangi turiu nemažą praktinio darbo patirtį statybų aikštelėse, prieš trejus metus ėmiausi pats rengti elektrotechnikos, apsaugos sistemų, elektroninių ryšių ir automatikos techninius projektus. Tačiau susidūriau su problema: norint kokybiškai parengti techninį projektą, reikalinga ne tik patirtis, bet ir priemonės, kurios padėtų greitai atlikti užduotis“, – pasakoja UAB „4D projektai“ direktorius M. Pliuskys.

Ieškodami tinkamos programinės įrangos įmonės specialistai peržiūrėjo gausybę informacijos internete, išbandė įvairiausias programas, kol dėmesį patraukė inžinerinių tinklų projektavimo programinė įranga „DDS-CAD“. Vos gavę bandomąsias „DDS-CAD“ licencijas ir išklausę mokymo kursus jie greitai įsitikino, kad tai labai artima tam, ko visada ieškojo ir tikėjosi. Bet tuo pačiu suprato, kad ši programinė įranga – kietas riešutėlis ir jai perprasti reikės skirti laiko.

Šiandien UAB „4D projektai“ specialistai teigia, kad programinę įrangą „DDS-CAD“ renkasi dėl tinkamumo elektros tinklams projektuoti ir efektyvumo. Visas reikalingas elektros pastotes, lizdus ir laidus sukėlus į modelį, „DDS-CAD“ akimirksniu sugeneruoja skirstomojo skydo dokumentaciją, magistrales ir laidus. O darant pakeitimus, pavyzdžiui, padidinus šviestuvų ar kitų įrenginių skaičių, sistema perskaičiuoja ir reikalingas galias. Kitose inžinerinių tinklų projektavimo programose šiuos darbus reikia atlikti rankiniu būdu.

Dabar visi sistemų skaičiavimai vyksta greičiau ir kruopščiau. Paprastas skaičiavimas – atliekamas pelės klavišo spustelėjimu – mažina ir inžinerinių skaičiavimų sąnaudas. Taip pat „DDS-CAD“ suteikia galimybę varijuoti tarp dvimačių ir trimačių modelių. Naudojantis ja galima sugeneruoti sienos atvaizdą, kuriame klientas mato tikslią detalės poziciją. Esant pageidavimui, galima surengti virtualų „pasivaikščiojimą“ modelio viduje. Visi kliento norai ir su jais susiję pakeitimai gali būti atlikti projektuojant, tai taupo laiką ir lėšas vykdymo fazės metu.

Kalbant apie konkrečius „DDS-CAD“ pranašumus, verta paminėti kelias savybes: automatizuotas medžiagų žiniaraščių bei kabelių žurnalų generavimas. Ši savybė leidžia sutaupyti daug laiko rengiant minėtus dokumentus. Ir, be abejo, informacijos atnaujinimas tiek medžiagų žiniaraštyje, tiek kabelių žurnale vyksta automatiškai. Kita maloni savybė – skydų komutacinių įrenginių bei kabelio skerspjūvio perskaičiavimai. Kitaip tariant, modeliuojant objektą, nuolat keičiasi įrangos skaičius, vieta, kabelių ilgis. Dėl to turi keistis ir elektrotechninių komponentų parametrai: automatinių išjungiklių nominalai, kabelių skerspjūviai ir pan. „DDS-CAD“ visada pasiūlo optimaliausius sprendinius.

„Kamino biurai“: apčiuopiama BIM nauda verslui

Pliuskys sako, kad yra dėkingas UAB „Viremidos investicijos“ – projekto užsakovui, kokių šiandien dar reta. Retai kada užsakovas turi aiškias nuostatas, kodėl projektas turi būti rengiamas BIM, ir žino, kodėl jam tai reikalinga ir kaip tai bus panaudota praktiškai.

„BIM leidžia identifikuoti galimas klaidas jau pačioje projekto kūrimo stadijoje, todėl išvengiama gerokai didesnių išlaidų taisant klaidas statybos metu, taip pat užtikrinamas pastato efektyvumas bei saugumas“, – teigia verslo centro „Kamino biurai“ projekto vystytojo UAB „Viremidos investicijos“ vadovas Šarūnas Butkus.

Nors viešai apie tai, kad projektas „Kamino biurai“ rengiamas naudojant BIM, užsimenama kukliai, tačiau BIM procesas vyksta labai intensyviai. „Noriu tik pabrėžti, kad jau dabar, kai dar net nepradėti statybos darbai, mes jau vaizdžiai matome savo ir kitų kolegų modeliuojamas sistemas, architektūrinę, konstrukcinę dalis, ir tai mums leidžia išspręsti problemas, kurios paprastai būna skausmingai sprendžiamos statybos metu: ortakių ir kabelinių trasų prasilenkimą, ortakių ir šviestuvų išdėstymą, ortakių ir perdangų angų įrengimą, ortakių ir vandentiekio vamzdžių susikirtimą bei panašius dalykus.

Klaipėdos verslo centras „Kamino biurai“ BIM modelis

Taip pat iš karto parenkama įranga, jos matmenys bei montavimo vieta, todėl aiškiai matome, kur ir kokia erdvė jau užimta. Kadangi užsakovas planuoja BIM modelį naudoti ir eksploatacijos metu, su projektuojama įranga pateikiame jam ir skaitmeninę įrangos bei techninę dokumentaciją, tokią kaip patalpų apšvietimo skaičiavimus, oro kiekių skaičiavimus, šilumos nuostolius ir pan.“, – akcentuoja UAB „4D projektai“ direktorius.

„BIM procesas iš tiesų yra ir labai įdomus, ir suteikia kur kas didesnių galimybių. Tai tikrai nėra daugiau darbo. Jis tik kokybiškesnis. Džiaugiuosi savo pasiektais rezultatais ir tvirtai galiu pasakyti, kad dirbant su „DDS-CAD“ pagerėjo mano darbo kokybė. Jaučiu malonumą dirbti šia lanksčia ir kokybiška programine įranga, nes esu išlaisvintas nuo daugybės rankinio darbo, kuris užprogramuoja klaidas arba verčia turėti kažkokių nelanksčių darbo sistemų.“

BIM sprendimai inžineriniams tinklams

Projektavimo programinė įranga DDS-CAD inžinerinių tinklų projektavimui

Susiję straipsniai

87 Comments

Write a Comment