Tomas Drungilas, UAB „TO IN2“ įkūrėjas ir vadovas, pasakoja apie savo inžinieriaus kelią. Su kokias sunkumais susiduriama vystant savo projektavimo verslą? Kas padeda išlikti konkurencingu? Kaip pažangūs projektavimo įrankiai gali padėti tapti produktyvesniu projektuojant inžinerines sistemas?
Smulkaus projektavimo verslo iššūkiai
Jau penktus metus Tomas Drungilas „dirba sau“, daugiausiai projektuoja vandentiekio ir lietaus nuotekų sistemas. Visgi pradėti nebuvo lengva ir kilo nemažai problemų: “pati pradžia sunki, nes projektavimui reikalingos apyvartinės lėšos, įstatinis kapitalas. Kai esi mažas, nuolat susiduri su netolygiais pinigų srautais – vieni mėnesiai geresni už kitus, o įsipareigojimai spaudžia. Todėl tikrai teko atsakingai skaičiuoti pinigus”.
Tomo teigimu, dažna problema ir minusas dirbant su dideliais projektais –už projektavimo darbus apmokama tik projekto pabaigoje. Tačiau rasti daug mažų pastovių klientų – pakankamai sudėtinga. Taip pat, turint nedidelę įmonę, sudėtinga konkuruoti rinkoje, nes stambios įmonės viską duoda kompleksiškai. Užsakovui patogiau, kai atsakomybė – vienose rankose.
Tačiau smulkaus verslo atstovai sugeba pasiūlyti geresnę kainą dėl mažesnių kaštų, pigesnių darbo vietų. Todėl kooperuotis su kitais smulkiaisiais verslininkais – viena iš išeičių. Tokiu atveju galima pasiūlyti kompleksinį viso pastato modelį už mažesnę kainą. Tomas pažymi, jog svarbūs pastovūs užsakovai, reikalingi geri santykiai su architektais. Ir galiausiai būtina kaskart užtikrinti kokybę bei tokiu būdu užsitarnauti sau gerą vardą.
Nuo 2D prie BIM programinės įrangos inžinerinių sistemų projektavimui
Norint būti konkurencingu rinkoje, neišvengiamai tenka ieškoti efektyvesnių projektavimo priemonių. Su 3D modeliavimu Tomui Drungilui teko susipažinti dalyvaujant renovacijos projekte Prancūzijoje. 3D buvo užsakovo keliamas reikalavimas. Projekto pabaiga sutapo su Lietuvoje išaugusiu BIM poreikiu – buvo įgautas pranašumas prieš konkurentus siūlant 3D projektavimą. Todėl ieškant tinkamos programinės įrangos teko nemažai domėtis, bandyti, lyginti.
Susidomėjęs inžinerinių tinklų projektavimo įranga „DDS-CAD“, Tomas pirmiausia baigė mokymus. Tik gavęs naują pasiūlymą projektuoti administracinio pastato „3Burės“ inžinerines sistemas, įsigijo „DDS-CAD“ programinę įrangą. „Burių projektas buvo labai gera pradžia. Nors buvo nestandartinių sprendimų, reikėjo susikurti savo elementus, tačiau su pagalba viskas pavyko greitai ir puikiai“ – prisimena UAB „TO IN2“ vadovas. Toliau sekė kiti sėkmingi projektai, tarp kurių 2,5 km lauko tinklų, daugiabučiai, administraciniai kompleksai, viešbučiai ir kt.
Efektyvios projektavimo priemonės DDS-CAD privalumai
Jau vienuolika metų projektuojantis inžinerines sistemas Tomas juokauja, jog efektyvumo ir automatizavimo paieškos gimsta iš tingėjimo: „tingėjau daryti skaičiavimus, jie atima daug laiko, taip pat visada išlieka žmogiškosios klaidos rizika. Taigi reikėjo kažkaip susiorganizuoti, kad skaičiavimų daryti nereikėtų.“ Iš skaitmeninių modelių DDS-CAD programoje yra sudaromi tikslūs medžiagų žiniaraščiai, kiekių skaičiavimui sugaištama nepalyginamai mažiau laiko.
Tomas Drungilas prisimena, kad kaip ir daugumai inžinierių, dirbančių 2D aplinkoje, efektyvumui labiausiai trukdydavo susikirtimai. Atliekant projektus 2D aplinkoje, naudojami elementai nėra tikrų išmatavimų ar formų, todėl sistemos gali kirstis tarpusavyje ar netilpti suprojektuotose vietose. DDS-CAD programoje galima pasitikrinti atsiradusius susikirtimus su esamomis sistemomis ir iš karto imtis veiksmų jiems ištaisyti.
Kitas visiems žinomas galvos skausmas – pakeitimai: „dėl atsiradusių pakeitimų architektūroje ar dėl pasikeitusių užsakovo pageidavimų perbraižymui sugaištama du – tris kartus daugiau laiko, nei pirminėje brėžinių ruošimo stadijoje“. Dirbant DDS-CAD programa, yra paprasta atlikti sistemos modifikavimus, esant nedideliems pasikeitimams. Pavyzdžiui, jeigu prietaisas yra taisyklingai pajungtas prie sistemos, tai jį traukiant į šonus, kartu traukiasi ir pajungimas bei jam priklausantys vamzdyno elementai.
Ir nors Tomo Drungilo teigimu, programa turi tam tikrų minusų – reikia padirbėti su biblioteka, detalumu – niekada nekyla noras grįžti prie projektavimo AutoCAD: „3D suteikia didelį konkurencinį pranašumą, nekalbant apie visus kitus privalumus“.
Sėkmės sąlyga – pažangūs projektavimo įrankiai
Pradedantys savo verslą susiduria su daugeliu iššūkių, tačiau efektyvumo didinimas – vienas iš svarbiausių sėkmės faktorių. Darbas pažangiais įrankiais ne tik taupo laiką, pagerina darbo bei projektų kokybę, bet padeda konkuruoti rinkoje ir augti.
Tomas tvirtina, jog džiaugiasi turėdamas savo verslą: ”nors pastovumo nėra, dirbdamas neskaičiuoju valandų, bet įdirbis atneša rezultatų, į priekį veda tikslas ateityje turėti savo komandą ir užsiimti verslo vystymu. Pasiryžusiems kurti savo verslą, linkiu nenuleisti rankų ir kryptingai dirbti”.
Susiję straipsniai