Vis daugiau net ir nedidelių įmonių Lietuvoje supranta BIM projektavimo naudą. Ir nors, pasak inžinerinių tinklų projektavimu, konsultavimu ir projekto vykdymo priežiūra užsiimančios UAB „Roboventa“ direktoriaus Roberto Stonkaus, jų įmonė dar tik žengia pirmuosius žingsnius į skaitmeninį modeliavimą, jau dabar drąsu būtų teigti, jog darbas „DDS-CAD“ programine įranga tikrai pažangesnis ir efektyvesnis. Tai daro įspūdį ir užsakovams.
Peržiūrėjus gausybę informacijos internete, reklaminės ir informacinės vaizdo medžiagos, įmonės specialistų dėmesį patraukė inžinerinių tinklų projektavimo programinė įranga „DDS-CAD“.
Ilgos paieškos atvedė prie BIM
„Prie BIM projektavimo perėjome, galima sakyti, visai neplanuotai, tiesiog ieškojome tobulesnių projektavimo programų, kitokių, kurios būtų ne „CAD” pagrindu. Pripažinsiu, jog lūkesčiai programai buvo nemaži, juk projektuojame dujotiekį, šildymą, vėdinimą, vandentiekį, elektrotechnikos, automatikos ir apsaugos sistemas, telekomunikacijas. Išbandę keletą programų, pastebėjome, kad daugelis jų skirtos vien tik modeliavimui trimatėje erdvėje ir turi labai ribotas techninių rodiklių skaičiavimo galimybes: vėdinimą, šilumą, vandenį skaičiuoja tik pagal ranka įvestus duomenis, neskaičiuoja apšvietimo ir kitų parametrų“, – pasakoja R. Stonkus.
„Susiradome internete programinės įrangos tiekėjų kontaktus (radome tik Norvegijoje) ir parašėme jiems laišką su užklausa apie šią programą. Po keleto dienų gavome atsakymą su nurodymu kreiptis į jų atstovus Lietuvoje – UAB „Intelligent BIM Solutions“. Prieš tai apie juos nieko nežinojome. Susitikus įmonės vadovas Ernestas Beržanskis papasakojo apie tikrąsias „DDS-CAD“ galimybes, pristatė patį BIM. Likome sužavėti programos galimybėmis, o dar labiau paties BIM idėja. Po to sekė „DDS-CAD“ mokymai, BIM projektų vadovo mokymai, apsilankymas BIM forume Vilniuje, kuriame buvo pristatinėjami įgyvendinti BIM projektai. Būtent jie paliko neapsakomą įspūdį ir padėjo priimti galutinį sprendimą dirbti su BIM“, – prisimena UAB „Roboventa“ vadovas R. Stonkus.
Paklaustas, kaip sekėsi įvaldyti šią programą, pašnekovas prisipažįsta, jog per dešimtį projektavimo metų teko išbandyti didžiąją dalį projektavimo programų, kurios buvo prieinamos mūsų rinkoje, todėl drąsiai tikina, jog nė viena taip ir „neprigijo”, norėjosi kažko įdomesnio, tobulesnio. „Tačiau vos gavus bandomąsias „DDS-CAD“ licencijas ir išklausius mokymo kursus įsitikinome, kad tai labai artima tam, ko mes visada ieškojome ir tikėjomės.
Bet tuo pačiu jau pirmomis mokymų dienomis supratome, jog ši programinė įranga – kietas riešutėlis ir ją perprasti nebus labai paprasta. Visų pirma, tai programa ne braižymui (ką mes darydavome iki šiol), o modeliavimui (ką bandome daryti dabar). Galima sakyti, mes dar tik pradininkai, dirbantys su šia programa. Kaskart ją įsijungus kyla daug klausimų. Į kai kuriuos atsakymus randame ir savo jėgomis, jei tai nepavyksta, drąsiai kreipiamės į UAB „Intelligent BIM Solutions“, kurie su mielu noru mums visada pagelbėja.
Beje, padeda ne tik „DDS-CAD“ programinės įrangos klausimais, bet ir pristatant užsakovams patį BIM ir jo galimybes. Taip ir iriamės į priekį tikėdamiesi, kad vieną dieną ir mes patys galėsime ką nors pamokyti“, – optimizmo nestokoja R. Stonkus.
Įspūdis užsakovams ir ne tik
Kalbant apie šių dienų užsakovus, turbūt drąsiai galima būtų sakyti, kad didžiajai jų daliai nėra visiškai jokio skirtumo su kokia programine įranga dirba projektuotojai. „Nepaisant to, visada stengiamės užsakovams, kurie nežino mūsų darbo principų, pristatyti savo programinės įrangos galimybes, parodome 3D modelių su inžineriniais tinklais. Tuomet jie lieka sužavėti ir dažniausiai nori tokio išpildymo projektų. Tą mums tikrai leidžia padaryti „DDS-CAD“.
Turbūt didžiausias programos privalumas yra tai, kad ja galima ne tik suprojektuoti inžinerinius tinklus, bet esant poreikiui įmanoma labai greitai nusibraižyti 3D architektūrinį modelį. Tai užsakovams palieka didžiausią įspūdį. Elementarus pavyzdys: nusiskenavus kadastro bylos planus ir įsikėlus juos į „DDS-CAD“, sužymėjus patalpas, langus, duris, be didelio vargo mes pasidarome 3D modelį, kuriame vėliau galime sėkmingai modeliuoti ir inžinerines sistemas. Ir tam visiškai nereikalingas joks architektas ar konstruktorius.
Net nebereikia samdyti studentų brėžinių perbraižymui, patiems būna malonu tai darytis“, – programos privalumus vardija pašnekovas. Kartu priduria, jog „DDS-CAD“ yra pilnavertė programinė įranga. Jai nereikia „AutoCAD“ ar „Revit“ tam, kad ji veiktų. Ji puikiai dirba su visais projektavime naudojamais failais: dwg, dfx, ifc ir pan.
Vykdomi projektai
Šiuo metu įmonė kartu su UAB “4D projektai” „DDS-CAD“ programine įranga rengia administracinio trijų aukštų pastato Klaipėdoje, Liepų g. 83, kurio užsakovas yra UAB „Viremidos investicijos“, bei vilos Prancūzijoje inžinerinių tinklų projektus.
Pagrindinė priežastis, kodėl užsakovai rinkosi BIM, yra jo išliekamoji vertė, galimybė ir eksploatacijos laikotarpiu pasinaudoti pastato skaitmeniniu modeliu. Bendravimas vyksta įvairiai, vienur vis dar susirašinėjimas vyksta elektroniniais laiškais, taip keičiamasi ir modeliais, kitur jau įmonė bando tobulesnes sistemas su serveriais ir specialiomis komunikavimo priemonėmis.
„Netolimoje ateityje stengsimės ir pas save kažką panašaus įsidiegti, planuojame teikti ir BIM projektų vadovų paslaugas. Nepaisant to, jog „DDS-CAD“ programinė įranga nėra pigi, įvertinus visas jos galimybes, galima drąsiai teigti, jog ji verta kiekvieno už ją sumokėto euro. Tai tikrai puikus įrankis darbui BIM sistemoje, modeliuojant trimačius modelius bei rengiant projektinę dokumentaciją“, – pokalbį baigia R. Stonkus.