Neseniai atidaryta naujoji Bloomberg Europos būstinė Londone buvo paskelbta tvariausiu pastatu pasaulyje. Foster + Partners suprojektuotas pastatas buvo įvertintas aukščiausiu savo klasėje kada nors pasiektu BREAM 98.5 procentų balu.
Palyginus su tipiniais biurų pastatais, naujasis Bloomberg pasididžiavimas dėl inovatyvių energijos, apšvietimo, vandens ir ventiliacijos sistemų sunaudoja 73 procentais mažiau vandens ir 35 procentais mažiau elektros energijos. Daugybė tokių tvarumo funkcijų, kaip atliekų panaudojimas, reagavimas į išorinę aplinką ir prisitaikymas prie esančių žmonių skaičiaus, yra pirmieji tokio pobūdžio projektavimo sprendimai, kas, be abejo, ir nulėmė tokį aukštą įvertinimą.
Įsikūrusi Londono Sičio širdyje, tarp Anglijos banko ir Šv. Pauliaus Katedros, naujoji Europos būstinė yra pirmas suprojektuotas ir pilnai valdomas Bloomberg pastatas pasaulyje, kuris pirmą kartą po vienu stogu suburs 4000 Bloomberg Londono darbuotojų. Vienoje reikšmingiausių archeologinių vietų, buvusiame Londono romėnų komercijos centre, būstinės 13 ha galima rasti:
- maždaug 92903 kv. m ofisų ir mažmeninės prekybos vietų;
- tris naujas viešąsias aikštes;
- pasažą su daugybe nepriklausomų restoranų;
- naują įėjimą į metro stotelę Bank Underground Station;
- kultūrinę erdvę, kur atkurta originalaus dydžio romėnų antikinė Mitros šventykla, eksponuojama romėnų artefaktų kolekcija, rasta pastarųjų kasinėjimų metu;
- modernaus meno zonos su nuolat keičiamais specialiai atrinktais kūriniais.
Lord Foster, Foster + Partners įkūrėjas: „Vieną dieną mes kalbėjomės su Mike Bloomberg apie elegantiško akmeninio pastato sukūrimą, kuris atspindėtų savo istorinį foną, bet tuo pačiu aiškiai priklausytų šiam laikmečiui. Norėjome pastato, kuris turėtų ekspresijos vientisumą bei tęstinumą ir iš išorės, ir iš vidaus, kurtų įkvepiančią, inovatyvią ir bendradarbiavimu paremtą darbo erdvę, kuri įkūnija pagrindines kompanijos vertybes. O svarbiausia, mes abu tikėjome, kad turime taikyti aukščiausius tvarumo ir žmonių gėrovės standartus, taip pat ir įrengti pagrindines viešąsias erdves, taip ženkliai prisidedant prie Londono Sičio ir jo gyventojų kasdieninio gyvenimo.“
Keletas tvariausių pastato savybių:
- Integruotos lubų panelės:
modernaus žiedlapių dizaino pagal užsakymą integruotose lubų panelėse sukombinuotos šildymo, vėsinimo, apšvietimo ir akustinės funkcijos. Sistema, kurią sudaro 500,000 LED lempučių, naudoja 40 procentų mažiau energijos nei tipinis fluorescencinis biurų apšvietimas.
- Natūrali ventiliacija:
esant geroms aplinkos sąlygoms, išskirtiniai pastato fasado bronziniai fragmentai gali atsidaryti ir užsidaryti, taip leidžiant pastatui veikti „kvėpuojančiu“ natūraliu ventiliacijos rėžimu. Mažesnė priklausomybė nuo mechaninės ventiliacijos ir vėsinimo įrenginių ženkliai sumažina energijos sunaudojimą.
- Išmanus oro srautas:
išmani CO2 fiksavimo kontrolė leidžia paskirstyti orą pagal apytikslį žmonių skaičių kiekvienoje pastato zonoje bet kuriuo metu. Planuojama, jog galimybė dinamiškai pritaikyti oro srautus pagal piko valandų ar užimtumo patalpose modelius sutaupys 600-750 MWhr galios per metus, taip kasmet sumažinant CO2 emisiją apytiksliai 300 metrinių tonų.
- Kombinuota šildymo ir elektros energijos gamyba:
vietoje esanti kogeneracinė elektrinė (CHP) gamina elektrą ir šilumą vienu metu, po elektros gamybos panaudojant perteklinę šilumą – efektyvi sistema leidžia sumažinti išmetamo anglies dioksido kiekį. Tikimasi, kad perteklinės pagamintos šilumos panaudojamas patalpų šildymui bei šaldymui sumažins CO2 kiekį 500-750 metrinių tonų kasmet.
- Vandens taupymas:
antriniam panaudojimui surenkamas lietaus vanduo nuo stogo ar buitinis vanduo iš kriauklių bei dušų. Jis panaudojamas vakuuminiams tualetams ir to pilnai užtenka vandens nuleidimui. Bendrai, integruotos vandens taupymo sistemos, įskaitant pirmą tokio masto vakuuminę tualeto įrangą Jungtinėje Karalystėje, sutaupys 25 milijonų litrų vandens kiekvienais metais – tokio kiekio pakaktų pripildyti dešimt olimpinių plaukimo baseinų kasmet.
Bloomberg jau nuo 2010 m. siekia nukreipti atliekas nuo savartynų (zero-landfill) – dauguma atliekų yra perdirbamos, kompostuojamos arba konvertuojamos į energiją. Šiuos įsipareigojimus įmonė tęs ir naujojoje savo būstinėje – planuojama dar didesnė perdirbamų atliekų proporcija. Visame pasaulyje Bloomberg šiuo metu nukreipia 75% visų atliekų nuo sąvartynų, o tiksluose – 90% diversija iki 2020 m.
Michael R. Bloomberg: „Mes tikime, kad aplinkai draugiškos praktikos yra tokios pačios geros verslui, kaip ir planetai. Nuo pat pirmos dienos mes išsikėlėme sau tikslą peržengti ribas tvarių biurų pastatų projektavime ir sukurti vietą, kuri jaudina bei įkvepia mūsų darbuotojus. Abi šios misijos buvo vykdomo koja kojon ir aš tikiuosi, kad mes sukūrėme naują standartą, kokia turi būti ofiso aplinka“
Poveikio aplinkai valdymas padėjo Bloomberg nuo 2008 m. sumažinti CO₂e išmetimą 700,000 tonų (41% sumažėjęs CO₂e) ir sutaupyti 95 milijonų dolerių.
IES Virtual Environment (IESVE) programa energijos vartojimo modeliavimui
BREEAM – Jungtinėje Karalystėje sukurtas ir šiuo metu plačiausiai taikomas tarptautinis tvarių pastatų vertinimo standartas bei sertifikavimo sistema. BREEAM sertifikatu ženklinami pastatai, darantys mažiausią poveikį aplinkai per visą savo gyvavimo laikotarpį. Projektuojant ir sertifikuojant pastatus pagal šia metodiką, yra vertinamos šios kategorijos: energija, sveikata, valdymas, inovacijos, tarša, ekologija, atliekos, medžiagos, vandentvarka, transportas.
Bloomberg dar 2010 m. pasirinko Sweco, inžinerinės aplinkos ir projektavimo konsultantus. Atsakingi ir už BREAM, SWECO naudojosi IES Virtual Environment (IESVE) programa energijos vartojimo modeliavimui ir Energetinio naudingumo sertifikato valdymui.
Programinė įranga IES VE for Engineers leidžia pasirinkti pageidaujamus analizės įrankius pagal projekto poreikius. Naudodamiesi skirtingais programinės įrangos moduliais galima įvertinti geriausius pasyvios strategijos, žemos CO2 emisijos, efektyvios energijos, oro srautų bei apšvietimo scenarijus, Part L, BREEAM, LEED, EPC reitingus bei kt.
IESVE buvo naudojama padedant sukurti vienus tvariausių ir garsiausių pastatų pasaulyje kaip: Karališkoji Londono ligoninė, Dubajaus operos teatras, Four Seasons Hotel viešbutis Niujorke ir Golden One centras Kalifornijoje.
Pastato energetinė analizė bei tvarių pastatų praktikos taikomos ir Lietuvoje.
97 Comments
Write a Comment