Kauno prekybos ir laisvalaikio centro „Mega“ plėtros projekte AB Panevėžio statybos trestas (PST) atlieka konstrukcijų projekto dalies vadovo funkcijas ir rengia prekybos centro konstrukcijų dalies projektą. Tai pirmasis objektas Lietuvoje, kurį statant diegiamas keturmatis (4D) modelis.
Keturmatis modelis statyboje
Keturmatis modelis – įvedant laiko matmenį į jau įprastą trimatį (3D) modelį – leidžia sutrumpinti statybos proceso trukmę, visiškai sumažinti klaidų tikimybę, pasiekti didesnį statybos objekto išbaigtumą ir pagerinti statybos proceso suvokimą.
Konstrukcijų dalies projektas buvo rengiamas su programine įranga „Tekla Structures“. Šios programos modelyje įdiegtas ir laiko planavimas, statybų bei gaminių tiekimo į statybvietę grafikai. Visi projekto dalyviai dirbo tame pačiame modelyje:
- projektuotojai rengė darbo projektą;
- statybininkai pagal tą modelį planavo statybos darbus;
- gelžbetonio gamyklos rengė armavimo brėžinius bei organizavo gelžbetoninių gaminių gamybą.
Taip ne tik buvo veiksmingai mažinamos laiko sąnaudos, bet ir sukuriama visai kitokia darbo kokybė bei užtikrinama aukšto lygio komunikacija – itin svarbus aspektas tokio masto projektuose, nes visos projekte dalyvaujančios šalys naudojosi ta pačia informacija, įvesta į modelį.
Novatoriškas statybos procesų organizavimas
AB Panevėžio statybos tresto projektavimo biuro vadovas Mindaugas Ščevinskas pabrėžė, kad vienas didžiausių projektavimo BIM aplinkoje (šiuo atveju keturmačiame modelyje) pranašumų – efektyvesnis darbo procesų organizavimas.
Visas darbų organizavimas vyko projekto modelyje. Kiekvienam gaminiui buvo priskiriama unikali kortelė, kurioje pažymima, kada tas gaminys buvo suprojektuotas. Tada gamintojas į tą pačią kortelę įvedė papildomus duomenis, kada tas gaminys bus pagamintas gamykloje, o statybininkai savo ruožtu atnaujino kortelę, pažymėdami, kada tas gaminys turi būti pristatytas į statybvietę.
Kortelėje kiekvienam elementui priskiriamas ir unikalus numeris, pagal kurį elementai buvo rūšiuojami. Žinant unikalų numerį, galima sužinoti, kur pasirinktas elementas buvo pristatytas ir sumontuotas.
Keturmačio modelio priežiūrą statybos ir planavimo metu atlieka paskirtas žmogus – BIM koordinatorius. Jis dirba su modeliu, planuoja statybas, visą informaciją derina su projekte dalyvaujančiomis šalimis. Atsižvelgdamas į konkretų projektą, jis gali išdalyti užduotis statybininkams arba pagal modelio informaciją statybos padaliniai darbus gali planuotis patys.
„BIM koordinatorius statybos metu yra pagrindinis asmuo – jis atsakingas už modelio informacijos perteikimą. Jei kurios nors informacijos prireikia subrangovams, kurių nors apskaičiuotų kiekių ar ko kito, tuomet kreipiamasi į šį žmogų ir jis iš keturmačio modelio sukuria tuos skaičius“, – pasakoja PST konstruktorius Rytis Ambrasas.
Keturmatis modelis. Projektavimo iššūkiai ir galimybės
Pagrindinis iššūkis, kylantis projektuojant keturmačiame modelyje, – efektyviai sukoordinuoti komunikaciją tarp projektuotojų, gamintojų ir statybininkų. BIM koordinatoriui reikia sukurti naują bendrą kalbą, kuri būtų suprantama ne tik projektuotojams, bet ir kitiems projekto dalyviams. Todėl tenka standartizuoti labai daug sričių, net elementų pavadinimus – negali jiems suteikti bet kokio pavadinimo, turi parinkti tokią žymą, kuri būtų suprantama visoms trims dirbančioms šalims.
Tai pirmasis toks PST projektas, kai statybininkai galėjo realiuoju laiku matyti, kurioje statinio dalyje projektuotojai dirba, ar išlaikoma statybos darbų eilės tvarka ir pan.
„Mes suteikėme unikalią galimybę statybininkams kontroliuoti projektuotoją. Statybos darbų vykdytojai gali nurodyti, ar projektuojama tinkamoje srityje, galbūt pajėgas reikia sustiprinti kitoje pastato dalyje ir pasisakyti kitais klausimais. Keturmačio modelio taikymas statybos procesuose ne tik padeda išvengti klaidų ir kolizijų, bet ir užtikrina visų projekto šalių komunikaciją bei leidžia geriau planuoti būsimus darbus.“ – sako Mindaugas Ščevinskas.
Nors „Megos“ plėtros projektas yra pirmasis, kuriame PST taikė keturmatį projektavimą, bendrovė jau yra įsisavinusi reikiamas gerąsias praktikas ir turi visas technines galimybes ateityje taikyti ir penkiamatį (5D; penktasis matmuo – finansinės sąnaudos) projektavimą BIM aplinkoje.