Ne tik efektyvumas, bet ir naujos verslo galimybės. Inrterviu su Robertu Padleckiu (Inhus Group)

Ne tik efektyvumas, bet ir naujos verslo galimybės. Interviu su Robertu Padleckiu, Inhus Engineering

BIM technologija, arba skaitmeninis projektavimas, yra vienas iš pastarųjų metų statybų sektoriaus diskusijų objektų: nuo 2016 m. pagal Europos Sąjungos (ES) viešųjų pirkimų direktyvų reikalavimus visos ES šalys galės reikalauti, kad viešai finansuojamiems statybos objektams būtų naudojama BIM technologija. Apie programinės įrangos pasirinkimo kriterijus ir teikiamą naudą kalbamės su UAB „Konstruktorių cechas“  (Inhus Group) vykdomuoju direktoriumi Robertu Padleckiu.

Pasidalykite savo darbo su trimačio modeliavimo programomis patirtimi: kokias programas rinkotės ir kokie buvo atrankos kriterijai?

Projektuojame įvairias konstrukcijas: ir gelžbetonio, ir metalo, monolitines ir surenkamąsias, todėl ieškojome programos, su kuria galėtume modeliuoti visas dalis. Esame išbandę keletą trimačių programų: dirbome su „Advance Steal“, „Revit“, tačiau visos jos turėjo savų trūkumų ar neatitiko mūsų specifinių poreikių. „Advance Steal“ labiau pritaikyta metalo konstrukcijoms ir visiškai netinka gelžbetoniui. Jam skirta programa „Advance Concrete“, tačiau projektuoti galime tik monolitines konstrukcijas.

UAB „Konstruktorių cechas“ – viena pirmųjų įmonių, besispecializuojančių statybinių konstrukcijų projektavimo srityje. Šiuo metu įmonėje dirba 40 konstruktorių. Nuo įsteigimo dienos įmonės specialistai suprojektavo daugiau kaip 500 įvairaus sudėtingumo objektų. Įmonė įsikūrusi Kaune, turi filialą Vilniuje.

Programa „Revit“ gal kiek labiau atitinka mūsų poreikius, bet netenkina nepakankamas tos programos detalumas, patogių sąsajų ar brėžinių išeigos trūkumas, būtinybė patiems kurtis duomenų bazes, bibliotekas, kitaip tariant, atlikti daug įvadinio darbo prieš pradedant pagrindinį. Tai ir lėmė, kad projektavimo įrankiu pasirinkome programą „Tekla Structures“. Juolab, kad Lietuvos rinkoje atsirado konstruktorių, dirbančių su šia programa, realios atliktų darbų praktikos.

Kokie buvo pirmieji įspūdžiai išbandžius programą ir kaip sekėsi ją įvaldyti?

Ko gero, pirmasis svarbus įspūdis – kad su šia programa galima iš karto pradėti dirbti, nes tokią galimybę suteikia esamų bibliotekų gausa. Atsižvelgę į ankstesnę patirtį, priėmėme pasiteisinusį sprendimą – programos diegimą įmonėje pradėjome nuo profesionalių mokymų. Labai svarbu, kad kolegoms programą pristatė ir juos apmokė mūsų srities specialistas – taip pat konstruktorius iš „Intelligent BIM Solutions“, o ne, tarkime, architektas. Tai mums tikrai sutaupė daug laiko bei leido greitai ir sėkmingai startuoti.

Kokius paminėtumėte pagrindinius  programos pranašumus ir kaip apibūdintumėte gautą naudą?

Visų pirma, tai patogumas. Viena priemonė, leidžianti modeliuoti visas skirtingas projekto dalis – mums nereikia ieškoti kitų platformų, su vienu modeliu gali dirbti daug žmonių. Stengdamiesi objektyviai įvertinti darbo su „Tekla“efektyvumą, analizavome metų rezultatus ir nustatėme, kad darbų tempas, mums besimokant dirbti su nauja programa, nenukrito. Tai tikrai geras rezultatas.

Kitas labai svarbus aspektas – tikslumas, galimybė gauti detaliuosius gamybinius brėžinius ir efektyviai teikti paslaugas gamybinėms įmonėms. „Tekla“ technologijos leidžia gamintojams duomenis tiesiai iš modelio siųsti į gamybinius įrenginius, kitaip sakant, į stakles. Manau, technologijoms tobulėjant ateityje bus vis mažesnis brėžinių poreikis, bet kol kas viskas, ką ruošiame, yra susiję su siekiu maksimaliai spartinti brėžinių ruošimą ir gerinti jų kokybę. Tačiau, nors siekiame vis geresnės galutinio produkto – brėžinių – kokybės, darbas su „Tekla“ padėjo mums susiformuoti naują požiūrį – valdyti projektą ne naudojantis brėžiniais, o naudojantis modeliu. Taip pastebimai sumažėjo klaidų tikimybė, nebereikia vis grįžti prie projekto jų taisyti, tad mes efektyviai išnaudojame laiką.

„Tekla Structures“ yra BIM programinė įranga, skirta kurti pastatų modeliams su inkorporuotomis skirtingomis medžiagomis. Leidžia vartotojams kurti ir naudoti trimačius (3D) struktūrinius modelius iš plieno, betono ir medžio, pagerina visą statybų procesą, pradedant koncepcija ir baigiant detalių gamyba.

Jūsų įžvalga dėl besikeičiančio požiūrio į projekto valdymą  labai įdomi. Kaip manote, kokios tai gali turėti įtakos darbo efektyvumui?

Konstruktoriams ir kitiems projektavimo proceso dalyviams reikia išmokti naujo dalyko – valdyti projektą, kai jis modeliuojamas. Tikrinti ir vertinti ne brėžinius, o išmokti matyti modelį. Tokiu būdu galime anksčiau pamatyti klaidas, priimti svarbius sprendimus, nelaukdami galutinės projektavimo fazės – brėžinio. Štai čia ir slypi pagrindinis efektyvumas – svarbu kurio etapo metu vyksta kontrolė. Kuo anksčiau įvyksta kontrolė sprendimų priėmimas, programa išnaudojama efektyviai, pasiekiamas rezultatas ir laikas taupomas ne procentais, o kartais. Kai ir kitos projektavimo grandys, tokios kaip architektūra, pereis prie projekto valdymo trimatėje erdvėje, o ne naudosis dvimačiais brėžiniais, tai efektyvumo prasme įvyks ne žingsnis, o tiesiog šuolis į priekį. Procesai vyktų lygiagrečiai ir sprendimai būtų priimami vieningai. Tai sutaupytų daug nervų, pinigų ir laiko visoms projekto vykdymo dalims.

Gal naudojamos technologijos padėjo rasti naujų verslo idėjų? Ar pastebėjote, kad keistųsi užsakovų požiūris?

Mums, kaip projektuotojams, tai padėjo, nes tikrai daugėja užsakovų, kurių vienas reikalavimų yra BIM modelis. Pavyzdys – dabar statomas „Akropolis“ Rygoje. Be to, tai labai gera priemonė ir statybininkams, ir mūsų rangovams. Tai ne tik efektyvumas, bet ir naujos verslo galimybės. Pateikdami tokius modelius, mes padedame rangovams laimėti projektus, o tai garantuoja darbą ir mums.

Negaliu teigti, kad visus užsakymus gauname dėl trimačio modelio, tačiau, dirbdami su programa „Tekla“, klientui galime pateikti realius medžiagų kiekius, realius biudžetus, įvertinti skirtingus variantus bei sprendimus. Todėl visus savo pasiūlymus galime labai racionaliai pagrįsti. Kitaip sakant, su užsakovu kalbame apie realų daiktą ir sprendimus priimame turėdami konkrečius argumentus. Tai geras pretekstas tęsti diskusiją su klientu, įvertinti ir pagrįsti kainas, pasirinkti racionalų sprendimą. Beje, savo klientus aprūpiname naudinga informacija, jie, matydami įvairius sprendimo variantus, gali apklausti savo gamybininkus, pasitikrinti, įsivertinti ir pasirinkti. Apibendrindamas galiu pasakyti, kad toks realus situacijos valdymas mums padeda sustiprinti savo konkurencinį pranašumą.

Kaip tai paveikė jūsų įmonės plėtros planus?

Užsakymų ir projektų rinkoje daugėja, mes jau renkamės projektus, su kuriais dirbsime. Tačiau akivaizdus „Tekla“ specialistų trūkumas augina jų kainą. Šią žinutę, kad tai tikrai perspektyvi ir paklausi sritis, norėčiau perduoti jauniems konstruktoriams ar projektuotojams. Akivaizdu, kad dirbantiesiems savarankiškai ar mažoms įmonėms šios programos licencijos įsigijimas yra gal per didelė investicija. Todėl, jausdami specialistų trūkumą, mes planuojame įsigyti ar išnuomoti daugiau „Tekla“ licencijų ir ieškome nedidelių subrangovų ar savarankiškai dirbančių asmenų, turinčių bazinių „Tekla“ žinių. Ketiname skirti jiems papildomų mokymų ir kviesime būti mūsų partneriais įvairiuose projektuose.

Vis didėjant inžinierių konstruktorių, mokančių dirbti su programine įranga „Tekla“, paklausai, bendrovė „Intelligent BIM Solutions“ nusprendė organizuoti atvirus „Tekla“ mokymus.

BIM gelžbetoninių konstrukcijų gamybai

Integruotas sąmatų rengimas, modeliavimas, gamyba ir statyba

Susiję straipsniai

Betono, plieno ir fasadinės stiklo konstrukcijos: „UPB“ stabiliai auga ir kiekvienais metais didina savo produktyvumą

Betono, plieno ir fasadinės stiklo konstrukcijos: „UPB“ stabiliai auga ir kiekvienais metais didina savo produktyvumą

Susipažinkite su įmonių holdingu „UPB“, visada į ateitį žvelgiančia kompanija, kuri veikia inžinerijos, gamybos ir …