Nesvarbu, ar pereinate nuo 2D prie 3D / BIM, ar norite pakeisti jau turimą BIM programinę įrangą, šis sprendimas gali nulemti tolimesnius Jūsų darbo procesus, vykdomus projektus bei konkurencingumą. Toliau apžvelgsime šešis bendrus kriterijus, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis BIM modeliavimo įrankius.
1. Atvirumas (Open BIM)
Svarbiausias BIM principas – atvirumas. Įsitikinkite, kad galėsite dalintis informacija ir efektyviai bendradarbiauti su visais projekto dalyviais naudojant 3D modelį.
Tam programinė įranga privalo palaikyti atvirą mainų formatą IFC. Asociacijos „buildingSMART“ sukurtas, nepriklausomas ir universalus, atviras duomenų modelio failo formatas IFC (angl. Industry Foundation Classes) leidžia keistis duomenimis tarp skirtingų programinių įrangų.
Taip pat svarbu, kaip gerai programinė įranga integruojasi su kitais Jums aktualias sprendimais. Pavyzdžiui, jei norite tiesiogiai perduoti modelio duomenis gamybos įrenginiams. Ar galbūt turite savo sukurtų įrankių, kuriuos norėtumėte įdiegti į programinę įrangą? Gali būti aktualu, kad pažangi BIM programinė įranga leidžia lanksčiai dirbti viename modelyje vienu metu su skirtingomis komandomis skirtingose vietose.
Klausimai, kuriuos turėtumėte užduoti:
- Kokias sąsajas turi programinė įranga?
- Kokie mainų formatai palaikomi?
- Koks ryšys su kitais man aktualiais sprendimais (architektūra, inžinerinės sistemos, gamybos įrenginiai ir kt.)?
- Ar yra galimybių integruoti savo įrankius į programinę įrangą?
- Kokios galimybės dirbti kartu viename modelyje tuo pačiu metu (pvz., kai komanda ir projekto partneriai yra skirtingose vietose)?
2. Sumanus modeliavimas ir lengvi pakeitimai
BIM programinės įrangos sprendimai paremti vadinamuoju parametriniu modeliavimu. Atskiros pastato modelio dalys ar komponentai yra tarpusavyje susiję ir veikia vienas kitą. Kiekvienai daliai priskiriamos parametrinės savybės, tokios kaip aukštis, ilgis, plotis ir padėtis. Jei viena dalis keičiasi, su ja susijusios dalys prisitaiko automatiškai. Kuo geresnis parametrinis programinės įrangos modeliavimas, tuo paprastesnis pokyčių valdymas.
Geri BIM programinės įrangos sprendimai suteikia vartotojams naudingų įrankių, leidžiančių greičiau kurti ir redaguoti modelius. Pvz., tiesiai iš gamintojų bibliotekų į modelį galima įterpti statybinius gaminius, tokius kaip klojiniai, inkarai ar varžtai. Taip pat suteikiama galimybė jau projekto pradžioje tiksliai įvertinti kiekius ir klientui pateikti galimus skirtingus variantus.
3D modelis BIM procese yra pagrindinis informacijos šaltinis, t.y. visų brėžinių, medžiagų žiniaraščių ir kitų dokumentų šaltinis.
Klausimai, kuriuos turėtumėte užduoti:
- Kokius įrankius, palengvinančius modeliavimą, siūlo programinė įranga (pvz. elementų ir jungčių bibliotekos, automatizuotas armavimas ir kt)?
- Ar galima iš anksto nustatyti dažnai naudojamą informaciją?
- Ar yra paprastas būdas įterpti į modelį statybinius gaminius tiesiai iš gamintojo?
- Kas vyksta su modeliu darant pakeitimus? Ar modelis prisitaiko automatiškai?
- Kaip keičiant modelį keičiasi brėžiniai ir kiti dokumentai? Ar jie atnaujinami automatiškai?
3. Galingumas
BIM projekte 3D modelis yra praturtinamas informacija viso jo gyvavimo ciklo metu. Visada turite visą aktualią ir svarbią informaciją. Todėl BIM programinė įranga turėtų būti pajėgi saugiai apdoroti didelius duomenų kiekius ir sklandžiai dirbti atliekant didelius projektus.
Pradinis rodiklis galėtų būti vidutinio modelio failo dydis. Paprašykite programinėje įrangoje pamatyti didesnius modelius. Net jei modelyje kartu rodomi gelžbetonio elementai su armatūra arba plieninės sijos ir varžtai- viskas turi tinkamai veikti. Taip pat svarbu į savo darbo procesus sklandžiai integruoti kitų projekto dalyvių modelius. Tik Jūs turėtumėte nuspręsti dėl įgyvendinamų projektų dydžio ar sudėtingumo, ne Jūsų programinė įranga.
Detalumo lygis (LOD) yra terminas, apibrėžiantis BIM projekto informacijos (grafinės ir negrafinės) detalumą, kurio reikalaujama įvairiuose projekto etapuose. Nuo programinės įrangos detalumo lygio priklausys, kuriuos projekto etapus programine įranga bus pajėgi atlikti. Pavyzdžiui, labai detalus 3D armavimas įmanomas tik naudojant programinę įrangą, galinčią apdoroti „kaip pastatytą“ (as-build) informaciją.
Klausimai, kuriuos turėtumėte užduoti:
- Ar užteks programinės įrangos galingumo didesniems ar sudėtingesniems projektams?
- Koks yra vidutinio projekto failo dydis?
- Ar turiu suskirstyti savo projektą į dalinius modelius, ar programinėje įrangoje galiu sukurti visas konstrukcijas viename modelyje?
- Iki kokio detalumo lygio (LOD) gali modeliuoti programinė įranga?
- Kokius etapus (TP, DP ir tt) galiu atlikti naudodamas programinę įrangą?
4. Licencijos ir aptarnavimo sąlygos
Atidžiai susipažinkite su pagrindinėmis programinės įrangos licencijavimo ir aptarnavimo sąlygomis.
Įprasti yra du licencijavimo modeliai: nuolatinės (įsigyjimas) arba prenumeratos (nuoma) licencijos.
Nuolatinės licencijos bus nuolat prieinamos, sumokėjus vienkartinį licencijos mokestį. Norint užtikrinti būtinus programinės įrangos atnaujinimus, reikės ir palaikymo paslaugos. Nemokant nuolatinio palaikymo mokesčio, licencija „pasensta“.
Programinės įrangos prenumerata arba nuoma suteikia įmonei programinės įrangos naudojimo teises atitinkamam laikotarpiui. Prenumeratos modelis gali suteikti jums prieigą prie programinės įrangos be didelių pradinių investicijų ir leidžia priderinti programinės įrangos poreikius prie turimo darbo krūvio. Taip pat, į prenumeratą dažniausiai įtraukti ir atnaujinimai bei palaikymas, todėl visada turite naujausią versiją bei pagalbą iškilus klausimams ar problemoms.
Dažnai į prenumeratos licenciją įeina ir kiti papildomi programinės įrangos sprendimai. Įsitikinkite, kad nemokate už tai, ko jums nereikia.
Klausimai, kuriuos turėtumėte užduoti:
- Ar tai prenumeratos, ar nuolatinės licencijos modelis?
- Kiek laiko trunka finansinis įsipareigojimas?
- Kas nutinka pasibaigus prenumeratos laikotarpiui? Ar galima paprastai nutraukti ar pratęsti prenumeratą?
- Kas nutinka nutraukus palaikymo sutartį? Ar galima toliau naudotis licencijomis?
- Ar galima atsinaujinti palaikymo paslaugą? Kokiomis sąlygomis?
- Ar galima licencijomis naudotis skirtingose vietose? Ar yra galimybė paskolinti licencijas partneriams?
5. Investicijos ir atsiperkamumas
Nauja programinė įranga kartu reiškia ir didelę investiciją. Turėtumėte įvertinti, per kiek laiko investicijos atsipirks, ir kiek efektyvesnis bus jūsų darbas. Palyginkite pirkimo, diegimo, mokymosi ir aptarnavimo išlaidas su numatoma nauda.
Kiek tikitės sutaupyti dėl padidėjusio greičio, tikslumo ar mažesnio klaidų skaičiaus? Pigesnis sprendimas ne visada suteikia didžiausią pridėtinę vertę ilgalaikėje perspektyvoje.
Klausimai, kuriuos turėtumėte užduoti:
- Kokio efektyvumo padidėjimo galima tikėtis? Ar paslaugų teikėjas gali padėti paskaičiuoti programinės įrangos atsiperkamumą?
- Kada galima tikėtis, kad investicija atsipirks?
- Kokios palaikymo ir techninė priežiūros sąlygos siūlomos? Ar pagalbą teikiantys darbuotojai yra kvalifikuoti?
6. Ateities planai
Jūsų pasirinktas BIM sprendimas taip pat yra investicija į ateitį. Statybų sektorius keičiasi, o įmonės susiduria su naujais lūkesčiais ir reikalavimais, kaip valdyti projektus.
Nauja programinė įranga gali padėti ne tik geriau atlikti turimas užduotis, bet ir išplėsti paslaugų spektrą bei atverti duris naujoms galimybėms.
Klausimai, kuriuos turėtumėte sau užduoti:
- Kokie pokyčiai matomi rinkoje? Ar įstatymų pakeitimai ir nauji reikalavimai turi įtakos darbo procesams?
- Kokius lūkesčius turėsime pateisinti ateityje?
- Kokius tikslus sau keliame?
- Kaip norime vystytis ateityje?
- Kaip norėtume plėsti savo darbo procesus ir paslaugų spektrą atsiradus naujoms galimybėms?
Reikia pagalbos ar konsultacijos renkantis programinę įrangą? Palikite savo kontaktus ir susisiekime: