Kaune statomos termofikacinės elektrinės projekte „Peikko Lietuva“, kuri yra tarptautinės „Peikko Group“ dalis ir specializuojasi gelžbetonio jungčių ir kompozicinių statybinių konstrukcijų gamybos srityje, buvo patikėta atlikti plieninių konstrukcijų dalies darbo projekto brėžinius ir pagaminti suprojektuotas konstrukcijas. Visi projektavimo darbai buvo atliekami BIM aplinkoje, naudojantis programa „Tekla Structures“.
Su „Tekla Structures“galima modeliuoti įvairias konstrukcijas – metalines, monolitines ir surenkamas – nuo techninio projekto iki gamyklinių brėžinių lygio. Programa turi nemažai automatizuotų funkcijų, didelę standartinių jungčių ir elementų biblioteką. Su tuo pačiu modeliu galima dirbti keliems žmonėms ar įmonėms.
Gretai ir tiksliai
„Tekla Structures“ funkcijos leidžia vartotojams peržiūrėti trimačius (3D) modelius (visas medžiagas ir profilius), kurti statybos grafikus, priskirti ir kontroliuoti statybos darbų fazes, susieti statybos užduotis su objektais projekto modelyje, sujungti įvairių sričių ir projektinių dalių modelius į vieną bei patikrinti galimas projektinių dalių ar atskirų objektų kolizijas.
„Bendravimas su pagrindiniu projektuotoju vyko pačioje programoje, jungiantis prie serverio, kuriame buvo laikomas visas projektas, – pasakoja „Peikko Lietuva“ konstruktorius Paulius Kugelis, – Suprojektuotos plieninių konstrukcijų detalės skaitmeniniu formatu buvo siunčiamos tiesiai į gamybos procesą. Technologai konvertuodavo detalės informaciją į gamybinėms staklėms „suprantamą“ failo formatą ir pradėdavo gamybą. Toks informacijos apsikeitimo būdas yra greitas ir, svarbiausia, tikslus.“
„Naujausių technologijų taikymas tiek konstravimo, tiek gamybos srityse buvo viena priežasčių, kodėl Kauno termofikacinės elektrinės projektui buvo pasirinkta kompanija „Peikko Lietuva“, – sako Valdas Vaksmanas, generalinio rangovo „Axis Technologies“ statinio statybos vadovas.
„Buvo nesunku rasti greitus ir racionalius sprendimus šiam objektui, kadangi „Peikko Lietuva“ pasirinko naujausias metodikas – LEAN taikymą gamybai, BIM aplinkos taikymą projektui, be to, įmonė turi patyrusią komandą. Didžiausia BIM aplinkos nauda – galimybė iš karto matyti visą išdėstymą trimatėje (3D) aplinkoje (nuo pamatų iki sienų, su visais įrenginiais ir technologija), todėl tai padeda ieškant sprendimų projektuojant, palengvina montavimo darbų – metalinių konstrukcijų ir pagrindinių įrengimų – planavimą“, – teigia V. Vaksmanas.
BIM darbo principų taikymo nauda
Ekspertai džiaugiasi, kad Lietuvoje, kaip ir daugumoje Europos valstybių, statybinė dokumentacija perkeliama į elektronines platformas. Pasaulinė patirtis rodo, kad technologinės naujovės leidžia pasiekti aukštesnį statybos procesų efektyvumo ir kokybės lygį bei palengvina kliento, rangovo ir projektuotojo komunikaciją.
„Peikko Lietuva“ konstruktorius P. Kugelis pripažįsta, kad pagrindinis modeliavimo programos trūkumas lietuvių bendrovėms yra produkto kaina, tačiau mano, kad projektavimo BIM aplinkoje nauda yra keleriopai didesnė, ypač vykdant veiklą užsienio rinkose.
„Projektavimas BIM aplinkoje mažina klaidų tikimybę – matai trimatį vaizdą ir susikirtimus su kitomis konstrukcijomis, kitomis pastato dalimis, inžinerinėmis sistemomis. Be to, mes jau galime pradėti planuotis medžiagų užsakymus, kai projektui dar net nėra pabaigti brėžiniai. Sumodeliuojame konstrukcijas ir iš to modelio „išsitraukiame“ medžiagų kiekius, tad jau galime pateikti nurodymus pirkimų skyriui, kad viskas būtų laiku užsakyta ir, kai tik bus patvirtinti brėžiniai, iš karto prasidėtų gamyba“, – pasakoja P. Kugelis.
Jis taip pat pabrėžė, kad projektavimo darbai atliekami greičiau nei dvimatėje aplinkoje ir pasiekiamas aukštesnis kokybės lygis: „Atiduodamas brėžinius tu jau žinai, kad viskas yra padaryta teisingai, nebus jokių konstrukcijų susikirtimų. Taikydami pažangias technologijas projektavimo ir gamybos padaliniuose, išvengėme papildomų operacijų, o tai padidino mūsų darbo greitį.“
Jam pritarė ir pagrindinis Kauno termofikacinės elektrinės projekto projektuotojas, „Bioprojekto“ konstruktorius Vygantas Kleinauskas: „Visas plieninių konstrukcijų projektas buvo suskirstytas į septynis etapus. Baigus modeliuoti vieną etapą, jis būdavo patvirtinamas ir atiduodamas gamybai. Toks projekto rengimo modelis gerokai sutrumpino darbo projekto rengimo trukmę ir klaidų skaičių. Taip pat leido greičiau reaguoti į projekto pakeitimus ir laiku užbaigti projektavimo darbus. Šiuo metu tokiu pačiu principu įgyvendiname dar vieną biokatilinės projektą Estijoje.“
„Tai nėra ta investicija, kuri greitai atsiperka“ – pripažįsta „Peikko Lietuva“ konstruktorius P. Kugelis. – „Tekla Structures“ – sudėtinga programa, jai reikia nemenkų laiko ir finansinių investicijų. Tačiau po Kauno termofikacinės elektrinės projekto įsigijome dar dvi licencijas. Tad išvadas padarykite patys.“