UAB „Veikmės statyba“ – ilgametę patirtį turintys statybos projektų, projektavimo valdytojai ir rangovai, siūlantys pažangius, inovatyvius ir tvarius statybos sprendimus viešajam ir privačiam sektoriui.
Su bendrovės „Veikmės statyba“ BIM vadovu Gyčiu Jurgelevičiumi kalbame apie bendrovės BIM procesus, ir kaip pažangi metodika padeda užtikrinti sklandų planavimą, išmanų kaštų valdymą, individualius klientų poreikius ir kokybės kontrolę.
BIM evoliucija
BIM kelias bendrovėje „Veikmės statyba“ prasidėjo išsikėlus aiškius tikslus bei planuojant kuo didesnį BIM panaudojimą vidiniuose procesuose, komunikacijai, informacijos mainams.
„Kiekvienas iš mūsų kasdien vis daugiau supranta ir mato realias naudas veiklos procesuose, paremtuose BIM. Kuo toliau, tuo su didesniais galvosūkiais susiduriame, tačiau rezultatai labai motyvuoja judėti į priekį,“- į klausimą apie motyvus naudoti BIM bendrovės procesuose atsako Gytis Jurgelevičius.
Pirmas žingsnis buvo suteikti visiems bendrovės darbuotojams bazinių žinių pagrindą bei suvienodinti terminologiją, tarpusavyje pradėti kalbėtis tais pačiais terminais. Antruoju žingsniu siekta, kad visos projekto dalys pateiktų ne tik įprastus PDF ar DWG brėžinius, tačiau ir BIM modelius.
Projektavimo kokybė
„Neturėdami tikslių BIM modelio kokybės reikalavimų, pamatėme, kaip skiriasi skirtingų projektuotojų modelių kokybė. Todėl turėjome sukurti pagrindines modelio kūrimo taisykles, reikalingas BIM modelio kokybei užtikrinti, tarpdisciplininiam suderinamumui, informacijos ir kiekių gavimui.“– apie BIM pradžią bendrovėje pasakoja Gytis.
BIM vadovas pastebi, kad projektavimo įmonės Lietuvoje yra labai skirtingo lygio. Ypač didelis skirtumas yra tarp tų, kurios dirba tik Lietuvos rinkoje, ir tų, kurios turi patirties dirbant su Skandinavija, Šveicarija, Vokietija: „Pastarosios visai kitaip vertina minimalią projekto kokybę, BIM modelio kūrimo naudas ir galimybes. Su šiomis įmonėmis projekto metu jau galima spręsti visai kitokias problemas, rasti naujas gerąsias patirtis. Tačiau vis dar esama įmonių, kurios projekto kūrimą BIM pagrindu vertina tik kaip papildomą darbą“.
Pašnekovas susiduria ir su problema, kad dažna įmonė neturi savo vidinio BIM specialistų: „Dažnu atveju projektavime BIM modelio kokybė yra tokia, kiek pats projektuotojas moka naudotis programine įranga, išmano BIM, ir kiek jam lieka laiko nuo tiesioginių projektavimo darbų.“
„Žiūrint į visus BIM klausimus iš praeities taško, tikrai viskas po truputį juda į priekį, daugėja bendro supratimo, gerųjų patirčių naudojant BIM įvairiuose projekto procesuose.“
BIM privalumai, iššūkiai ir planai
Tarp didžiausių BIM teikiamų privalumų, BIM vadovas įvardina pagerėjusią projektavimo darbų kokybę ir komunikaciją: „geriau ir anksčiau identifikuojame bei išnagrinėjame problemas tarp skirtingų projekto dalių. Komunikacija vis dažniau tampa paremta modeliu, todėl lieka mažiau „pilkų zonų“ komunikuojant su mūsų subrangovais“.
Bendrovė nuolat ieško galimybių ir priemonių pakelti BIM kokybę į dar aukštesnį lygį bei standartizuoti darbą skirtinguose projektuose. Tokie iššūkiai žymiai sudėtingesni, nes yra susiję ne tik su nusistovėjusia vidine tvarka bei įpročiais projektų valdyme, bet ir su bendru žmonių IT raštingumu kitose įmonėse.
Tolimesni planai – ne tik tobulinti įgūdžius, geriau įsisavinti jau naudojamus įrankius ir metodus, bet ir susieti BIM modelius su statybos grafikais (4D).
„Jau dabar matome, kiek realios naudos tai gali mums duoti. Tikrai tikiu, kad įžengsime į naują etapą, kai BIM modelio informaciją naudosime statybos darbų planavimui ir grafikų sudarymui (4D), subrangos valdymui, finansų valdymui (5D)“ – apie ateities planus pasakojo Gytis Jurgelevičius.
„Solibri“ programinė įranga
UAB “Veikmės statyba“ BIM modelių analizei, kokybės vertinimui ir kiekių skaičiavimui naudoja „Solibri“ programinę įrangą.
„BIM modeliuose turime žymiau mažiau kolizijų, kokybiškesnę atributinę informaciją, todėl sugaištame mažiau laiko, resursų ir kaštų projekto koregavimui bei problemų sprendimui statybų aikštelėje“ – pagrindinę „Solibri“ naudą įvardijo BIM vadovas.
Gytis Jurgelevičius lygina „Solibri“ programinę įrangą su alternatyviomis programomis: „„Solibri“ daugiausiai dėmesio skiria BIM modelio kokybės analizei, projektavimo klaidų aptikimui ir informacijos gavimui iš modelio. Tuo tarpu, naudojantis „Navisworks“, be įprastinių geometrinių susikirtimų analizės, galima atlikti ir projekto planavimą, susietą su modeliu. Taip pat ši programinė įranga palaiko be galo daug failų formatų, turi integracijas su internetinėmis platformomis.
Tačiau „Solibri“ savo funkcijas atlieka ženkliai detaliau, giliau. „Solibri“, be geometrinės elementų susikirtimų analizės, gali patikrinti, ar tarp elementų išlaikomi reikiami atstumai, ar patalpose sumodeliuoti visi reikalingi elementai, kurie numatyti projekte, ar patalpose nėra neleistinų elementų, ar visos patalpos turi duris, ar jų varstymo kryptis tinkama ir t.t. Tokios galimybės leidžia tiek projektavimo, tiek BIM modelio kokybės tikrinimą pakelti visai į kitą lygmenį.“
Be to, kad „Solibri“ kokybiškai ir greitai dirba su IFC failais, pašnekovas mini dar vieną svarbų programinės įrangos funkciją – informacijos gavimą iš modelio: “Dažniausiai programos suskaičiuoja elementų kiekius, gali pateikti šių elementų atributinę informaciją. „Solibri“ turime papildomą galimybę gauti duomenis, kurie yra susiję su kitais elementais.
Pavyzdžiui, turime patalpų eksplikaciją, kurią papildome informacija, kiek ir kokių durų bei langų yra kiekvienoje patalpoje. „Solibri“ geba pati, be papildomos atributinės informacijos, suprasti elementų ryšius: patalpa yra susijusi su vieneriomis durimis ir dvejais langais. Tokių ryšių „Solibri“ turi daug, todėl tik fantazijos ir patirties klausimas, kiek juos galima išnaudoti vykdomų projektų kasdienybėje.
Kuo daugiau skirtingais pjūviais galime analizuoti projektą BIM modelio pagrindu, tuo kokybiškesnę informaciją gauname. Projekto analizė ir vystymas skaitmeninėje erdvėje užtikrina mums sklandesnį darbą statybų aikštelėje.“