Elektros oro linijų atrama Vilniuje – Tekla BIM Awards 2019 laimėtojas

Tekla BIM Awards 2019 komisija paskelbė metų nugalėtojus, tarp kurių ir UAB „Projektai ir Co” bei UAB „Žilinskis ir Co” projektas Vilniuje. Jų projektuota elektros oro linijų atrama Vilniuje laimėjo pirmąją vietą mažų projektų kategorijoje.

330 kV elektros oro linijų rekonstrukcija

Šio projekto užduotis – elektros oro linijos atramos statyba Lietuvai strategiškai svarbioms elektros oro linijoms. Sena, vietinė oro linija turėtų būti išardyta ir pakeista visiškai nauja 330 kV oro elektros linija. Šis projektas yra Baltijos šalių prijungimo prie Europos elektros energijos sistemos proceso dalis. Baigus rekonstrukciją, elektros linija padės tenkinti augantį Vilniaus miesto energijos poreikį.

Darbai susidėjo iš vienerius metus trukusio projektavimo etapo, įskaitant projekto koordinavimą, visų statybos leidimų tvarkymą ir pasiruošimą darbams, bei iš dvejus metus trukusių statybų.

Projektą „330 kV OPL Lietuvos e-Vilnius“ sudaro 42 km oro elektros linijų ir pastotė, įskaitant 14 tipų atramas, iš kurių 6 – unikalios, virš žemės iškylančios daugiau nei 70 metrų. Projektas apėmė 125 atramų gamybą, joms pagaminti prireikė 2 719 tonų plieno konstrukcijų, daugiau nei 2 950 m3 betono ir 416 tonų sutvirtinimų.

Projekto iššūkis – itin trumpas laikas projektavimui ir pasiruošimui. Projektavimo uždaviniai visą laiką buvo atnaujinami, o kadangi šešios atramos buvo unikalios, vyravo tam tikras neužtikrintumas, ar pasirinkti projektavimo sprendimai veiks. Nepaisant šio iššūkio, visos 14-os tipų atramos buvo pristatytos laiku, be klaidų ar gamybos vėlavimų.

Tekla užtikrino greitą projektavimą išvengiant klaidų

Tekla BIM naudojimas statybų pasiruošimo etape (kiekių apskaičiavimai vertinimui, pardavimams ir pan.) leido UAB „Projektai ir Co“ pasiruošti statyboms daug greičiau, nei su įprasta 2D programine įranga. Be to, unikali atramų konstrukcija buvo paruošta be klaidų, tai pasitvirtino bandomųjų surinkimų gamykloje metu.

Tekla programinė įrangos dėka „Projektai ir Co“ lengvai apjungė konstrukcinį modelį ir analizės programinę įrangą. Gamintojas „ŞA-RA Group“ turėjo galimybę naudoti Tekla modelius automatinei gamybai. Modeliavimas Tekla padėjo sumažinti stresą projekto metu, pavertė darbą žymiai malonesniu bei patenkino visus architekto reikalavimus.

Modeliuojant buvo naudojami „Peikko“ įtvirtinimai iš „Tekla Warehouse“ bei susikurti komponentai sujungimams tarp kampinių profilių. Vartotojo sukurti brėžinių atributai leido pvz. sužymėti brėžinių paketus pagal jų vietą. Į automatizuotą gamybos (apdorojimo) sistemą įtraukti duomenys IFC formatu. „Tekla Structures“ modelis ir brėžiniai buvo pateikti klientui.

Konstrukcijų analizei pasitelktos „Buildsoft Diamonds“ ir „Autodesk Robot“ programos. Įskiepiai buvo naudojami „Diamonds“ programoje, o „Robot“ – kontūrinis modelis ir CIS/2 failas. Projekte taip pat buvo naudojamas „AutoCAD“ ir „Excel“ lentelės. Preliminarus konstrukcinis modelis pirmiausiai buvo sukurtas „Tekla Structures“ programoje ir tuomet nusiųstas į analizės programinę įrangą. Gavus analizės rezultatus, atnaujinta modelio versija buvo nusiųsta atgal į „Tekla Structures“ programą. Architektūrai, vandentiekio, mechaninių ir elektrinių sistemų projektavimui naudota „PLS-CADD“ programinė įranga. Projektavimo komanda komunikaciją palaikė keisdamiesi PDF brėžiniais, IFC modeliais ir 3D DWG failais.

Jarmo Manninen, Trimble Solutions Corporation vykdomasis direktorius Suomijai ir Baltijos šalims, įteikia apdovanojimą Mindaugui Daugėlai, UAB „Projektai ir Co“ vyr. konstruktoriui.

BIM dėka mažas projektas įgavo didelę reikšmę

Pirmos vietos mažų projektų kategorijoje laimėtoją komisija apibūdino kaip maža projektą su didele reikšme: „BIM dėka projektas atitiko griežto tvarkaraščio reikalavimus ir buvo įvykdytas be klaidų. BIM modeliavimas buvo panaudotas gamybos automatizavime ir konstrukcijų analizei. BIM leido atrasti naują darbo pobūdį ir padidino pasitenkinimą darbo procesu.“

Generalinis rangovas: UAB „Žilinskis ir Co“
Konstrukcijų projektavimas ir išsami informacija: UAB „Projektai ir Co“
Gamyba: „ŞA-RA Group“