Elektros pastočių ir oro linijų projektai Lietuvoje taikant BIM technologijas

Elektros pastočių ir oro linijų projektai Lietuvoje taikant BIM technologijas

Kiekvienais metais BIM metodologijos reikšmė statybų sektoriuje vis didėja. Ne išimtis ir energetikos sritis, kurioje integruotas BIM požiūris reiškia ne tik glaudesnį bendradarbiavimą, bet ir sutaupytą laiką bei padeda išvengti tiek projektavimo, tiek statybos darbų klaidų. Elektros energetikos srities projektuotojų įmonė Ener-G design UAB dalinasi patirtimi, kuo unikalūs jų rengiami projektai ir kokią pridėtinę vertę gauname projekte taikant BIM technologijas.

Užsakovų reikalavimas – vieningas BIM modelis

Pagrindinis tokių projektų tikslas – parengti naujos transformatorių pastotės, skirstyklos ar elektros perdavimo linijos projektus taip, kad užsakovai gautų tinkamo detalumo ir apimties sprendinius, kuriuos būtų paprasta naudoti statybos darbų metu tiek užsakovui, tiek rangovui, o vėliau visą informaciją perkelti į užsakovo turto valdymo sistemą.

Elektros energetikos projektuose „pirmu smuiku“ groja elektrotechnikos dalis. Jos pagrindu formuojamas statybinių konstrukcijų poreikis, todėl bendras projekto BIM modelis pagal užsakovo reikalavimus privalo apjungti ne tik statybinių konstrukcijų (elektros skirstyklos atramų, plieninių atramų, pastatų, gelžbetoninių kanalų ir kt.), bet ir elektrotechnikos dalis.

 

Šioje vietoje įmonė Ener-G design, UAB ir susidūrė su vienu iš didžiausių iššūkių įgyvendinant minėtą užsakovo reikalavimą. Elektrotechnikos projektui rengti naudojama specializuota programinė įranga, kuri ne visada turi galimybę generuoti IFC failą. Rengiant vienos iš didesnių skirstyklų Lietuvos perdavimo tinkle rekonstravimo projektą, elektrotechnikos dalies projekto informacija buvo gaunama įvairiais formatais, todėl buvo būtina apjungianti modeliavimo platforma, nes vienas iš užsakovo reikalavimų buvo visą atributinę informaciją aprašyti ne tik IFC faile, bet ir modeliavimo programos (pagrindiniame) faile. Tam tikslui buvo pasitelkta Tekla Structures programinė įranga.

Užsakovui reikalingas modelių detalumas ir kompleksiškumas privertė net praplėsti kompiuterinės įrangos resursus, tačiau programinė įranga susidorojo su tokio masto užduotimi. Tekla Structures leido ne tik apjungti skirtingų disciplinų modelius į bendrą visumą, bet ir aprašyti objektus pagal su užsakovu suderintą klasifikatorių pagrindiniame Tekla Structures faile.

Integruotas konstrukcijų projektavimas – sutaupytas laikas, detalumas ir išvengtos galimos klaidos

Įmonė Ener-G design, UAB projektuotojai džiaugiasi įvaldę integracijos tarp skirtingų programinės įrangos paketų galimybes, kurias sėkmingai naudoja visų užsakovų rengiamuose projektuose. Iki šiandienos parengtuose projektuose teko suprojektuoti daug skirtingų elektros pastočių įrenginių ir oro linijų atramų, pavyzdžiui oro linijų plieninių atramų iki 50 metrų aukščio. Siekiant paspartinti darbą pradinėje modelio rengimo stadijoje, geometrija buvo kuriama su Tekla Structures programa ir jau paruoštas analitinis modelis eksportuojamas į globalią analizės programą Dlubal RFEM6, kas leido išvengti dvigubo modelio kūrimo proceso ir taip sutaupyti laiko.

330kV elekros linijų atramų projektavimas

Sekančiame etape – po analizės pakoreguoti elementų skerspjūviai grąžinami į Tekla Structures, kur vykdoma detalizacija. Detalizuoti mazgai buvo analizuoti su IDEA Statica Connection programa. Nors mazgus galima paskaičiuoti ir nenaudojant programinės įrangos, tačiau tokiu atveju, atsiradus nors vienam smulkiam pakeitimui, šį darbą privaloma kartoti iš pradžių. Todėl IDEA Statica programinės įrangos integracija su Tekla leido sutaupyti daug laiko nemodeliuojant ir eksportuojant sudėtingus mazgus iš Tekla.

Integruotas konstrukcijų projektavimas leidžia ne tik sutaupyti laiko, bet viską atlikti daug tiksliau ir išvengti klaidų. Įvaldžius šį procesą pradėjome jį taikyti kone visuose, net ir mažiausiuose projektuose.

Susiję straipsniai