„Litana ir Ko“ projektui- specialus žiuri įvertinimas konkurse „Tekla BIM Awards Finland and Baltic 2020“

Konkurso „Tekla BIM Awards Finland and Baltic 2020“ komisija paskelbė savo favoritus. Iš 15 pretendentų buvo išrinkti geriausi BIM projektai- kategorijų nugalėtojai ir specialaus žiuri įvertinimo sulaukę projektai. Vienas tokių- įmonės „Litana ir Ko“ rengtas viešbučio „Gradienten“ projektas.

Viešbutis „Gradienten“ Švedijoje, Jönköping mieste, turėtų būti baigtas įrengti pirmąjį 2021 m. ketvirtį. 12300 m2 ploto 18 aukštų viešbutyje bus 229 viešbučio kambariai, konferencijų erdvė, restoranas ir 2 aukštų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė su daugiau nei 110 automobilių stovėjimo vietų. Statybos sutarties vertė siekia beveik 38 milijonus eurų. Statybos prasidėjo pirmąjį 2018 m. ketvirtį, o „Nordic Choice Hotels“ pasirašė 20-ies metų nuomos sutartį dėl viešbučio eksploatavimo pasibaigus statyboms.

Sudėtingo projekto iššūkiai

Dėl pastato aukščio ir plonų surenkamųjų sienų (200 mm ir 250 mm), jo konstrukcijų projektavimas ir statyba kėlė daug iššūkių. Pastato aukštis įtakoja tempimo ir skersines jėgas pamatuose ir tarp sienos gaminių. Kiti iššūkiai: sudėtinga išlenkta geometrija viešbučio zonoje, didelės transporto sukeltos apkrovos ir grunto spaudimas, veikiantis į automobilių aikštelės grindų plokštę. Todėl reikėjo daug nestandartinių projektavimo sprendimų, atlikti daugybę projekto pakeitimų ir viską derinti su visais projekto dalyviais. Sudėtingas buvo ir darbas su keliomis gamyklomis tuo pačiu metu: plieninės konstrukcijos buvo gaminamos „Litana ir Ko“ gamykloje, o surenkamo gelžbetonio konstrukcijas gamino keli skirtingi tiekėjai.

Projektui prireikė 536 tonų plieno, šimtų surenkamųjų gelžbetonio elementų, įskaitant sienų elementus ir kiaurymėtas perdangos plokštes, daugiau nei 26 000 brėžinių, daugybės ataskaitų ir specifikacijų medžiagų užsakymams ir jų pristatymui į statybvietę ar gamyklas. Modelyje buvo suprojektuota daugiau nei 86 000 armatūros strypų ir daugiau nei 1300 armatūros tinklų.

BIM padėjo išvengti susikirtimų ir klaidų projektuojant pastatą

Įmonė „Litana ir Ko“ atlieka viešbučio laikančiųjų konstrukcijų projektavimo ir statybos darbus. Tai apima visus konstrukcinius skaičiavimus, pastato komponentų projektavimą, gaminimą, pristatymą ir surinkimą tiek požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje, tiek viešbutyje (išskyrus pamatus). Bendrovė naudojo „Tekla Structures“ programinės įrangos standartinę aplinką. „Tekla“ modelis taip pat buvo naudojamas mobiliuosiuose įrenginiuose. „Trimble Connect“ bus naudojamas plieno konstrukcijų gamybai ir surinkimui.

Visos projekto šalys, išskyrus fasadų dizainerius, dirbo 3D aplinkoje. Buvo lengva keistis modeliais IFC formatu, todėl visos problemos greitai išspręstos. Visi projektavimo klausimai buvo aptariami savaitiniuose projekto dalyvių nuotoliniuose susitikimuose, dalijantis modeliu ekrane. BIM buvo taikytas komercinių pasiūlymų vertinime, kiekių skaičiavimuose ir medžiagų užsakymuose. Pastato modeliavimas bus naudojamas visų statybos etapų metu – statybos progreso stebėjimui bei darbų kontrolei palaikyti.

Modelyje įmonė naudojo daug „Peikko“, „Halfen“ įdėtinių detalių ir komponentų, kai kuriuos Tekla bibliotekos komponentus ir savo sukurtus komponentus. Kiekiai bei kita modelio informacija buvo naudojama gamybos planavimui, medžiagų optimizavimui, pristatymo planavimui, grafikų sudarymui ir kt.

NC failai, skirti pjaustymui plazma, buvo eksportuojami į „FastNest“ programinę įrangą, o armatūros tinklai gamyklos prašymu buvo eksportuojami į „Unitechnik“ sistemą.„Tekla“ modelis buvo naudojamas komunikacijai visuose projekto etapuose. Visų projekto dalių modeliai buvo įkeliami į kliento serverį IFC formatu bent kartą per savaitę ir nuotolinių susitikimų metu buvo sprendžiami projektavimo bei kiti klausimai. Kai kurie duomenys buvo naudojami 2D DWG formatu.

Kitų projekto dalyvių naudota programinė įranga: „Revit“, „MagiCad“, „AutoCAD“, „NavisWorks Manage“ ir „ArchiCAD“. Analizei ir projektavimui buvo naudota „Sofistik“ programinė įranga. „Scia Engineer“ ir „Idea StatiCa“ naudota jungčių bei gelžbetoninių gaminių projektavimui. Kolonų padų jungtys sukurtos naudojant „Peikko Designer“, o specifiniai inkariniai varžtai- su „Hilti Profis Anchor“. Skaičiavimams taip pat naudotos „Excel“ skaičiuoklės. Kai kurios standartinės detalės buvo importuotos į „Tekla“ brėžinius iš „AutoCAD“, tačiau galutinis projektas detalizuotas „Tekla Structures“. Visa dokumentacija, išskyrus skaičiavimo ataskaitas, taip pat paruošta naudojant „Tekla“ programinę įrangą.

„Litana ir Ko“ tarp „Tekla“ programinės įrangos privalumų vardija greitą ir tikslią kitų projekto dalių modelių peržiūrą, lengvai atsekamus pakeitimus, paprastą modelių atnaujinimą. Buvo lengva greitai modeliuoti angas, išėmas bei elementus atsižvelgiant į kitų projekto dalių modelius, ar konvertuoti išeitinius kitų programų elementus į „Tekla“ darbinius elementus.


Žiuri komentaras:
„Hotel Gradienten“- aukščiausios meistriškumo klasės BIM projektas. Tokio lygio turėtų būti siekiama kiekviename projekte. Pastatų informaciniai modeliai buvo naudojami bendradarbiaujant projekto dalyviams. Kassavaitiniuose nuotoliniuose susitikimuose, dalijantis modeliu ekrane, buvo sprendžiami projektavimo klausimai. Rangovas išnaudojo BIM kiekių išgavimui, biudžeto sudarymui, medžiagų užsakymams, statybvietės planavimui, projekto progreso ir išlaidų stebėjimui. Modelis taip pat buvo naudojamas projekto komunikacijai viso projekto metu.“