Naujojo INHUS grupės administracinio pastato projektui – specialusis Tekla prizas

Šiais metais jau 10-ąjį kartą vykusiuose Tekla BIM awards apdovanojimuose kompetentinga komisija išrinko geriausius metų BIM projektus. INHUS grupės projektas – įmonės administracinis pastatas – buvo įvertintas vienu geriausiu ir laimėjo specialųjį prizą Tekla BIM awards Finland & Baltics kategorijoje.

Naujasis INHUS grupės administracinis 4300 kv. m pastatas iškilo šalia esančių įmonės biuro bei gamyklos. Septynių aukštų pastato projektas puikiai atskleidžia surenkamojo gelžbetonio konstrukcijų galimybes. Projekto įgyvendinimui prireikė 5110 kub. m surenkamo gelžbetonio konstrukcijų, 140 kub. m monolitinio gelžbetonio ir 57000 armatūros strypų. Įmonė tikisi sukurti produktyvią ir patogią darbo aplinką, kurioje bus įrengta 240 darbo vietų, sauna, sporto salė, konferencijų salės, laisvalaikio zonos, 250 parkavimo vietų.

BIM panaudojimas projektavimo sprendimams

Siekiant pagerinti šio „design-build“ tipo projekto kokybę, sumažinti klaidų skaičių, išvengti susikirtimų, buvo nuspręsta naudoti BIM. INHUS Engineering, bendradarbiaujant kartu su Intelligent BIM Solutions konsultantais, padėjo parengti užsakovui reikalavimus, pagal kuriuos atrinktos įmonės, kurios vykdys projektą, ir sudarytas BIM vykdymo planas. Pagrindiniai BIM vykdymo plano tikslai:

  • informacijos mainai;
  • modelių pavadinimų tvarka;
  • vienos koordinačių sistemos naudojimas;
  • pastato skirstymas aukštais;
  • susikirtimų eliminavimas projektavimo etape;
  • medžiagų kiekių kontrolė;
  • 3D modelis – komunikacijos aplinka;
  • pastato dalių informatyvumas pagal LOD reikalavimus;
  • inžinerinių ir architektūrinių angų suderinamumas.

Architektūriniai sprendimai sukelia nemažai diskusijų, nes nuo jų vėliau priklauso surenkamų gelžbetoninių gaminių kaina. Pagrindinis tikslas buvo maksimaliai efektyviai panaudoti gelžbetoninius gaminius, t.y. pagal modelį suskirstyti pastatą į gaminius įvertinant optimaliausias projektavimo, gamybos, logistikos ir montavimo kainas. Sudalinimas gaminiais nulėmė projekto vertę.
Pagrindiniai projektavimo iššūkiai buvo:

  • vieno sluoksnio gelžbetoninių sienų su specialiais lygaus, matricinio ir grafinio betono apdailos paviršiais modeliavimas;
  • fasadinių trijų sluoksnių gelžbetoninių sienos geometrinis modeliavimas.

BIM – visa informacija viename modelyje ir darbas nuotoliniu būdu

Konstrukcijų projekto dalis, įskaitant konstrukcijų projektavimą, gamybą, logistiką ir statybas, buvo įgyvendinta Tekla Structures aplinkoje ir visa informacija buvo laikoma viename modelyje. Tai leido pasinaudoti didžiausiais BIM privalumais: preliminarus 3D modelis leido rinktis optimaliausius projektavimo sprendimus, tiksliai prognozuoti terminus bei biudžetą jau ankstyviausioje projekto įgyvendinimo stadijoje.

Buvo sukurtas vieningas integruotas modelis IFC pagalba, kai skirtingų inžinerinių sistemų (šildymo, ventiliacijos, kanalizacijos, elektros) ir architektūrinė informacija laikoma kartu vienoje BIM aplinkoje, susikirtimai modelyje lengvai kontroliuojami, greitai eliminuojamos klaidas. 

Bendradarbiavimas ir problemų sprendimas – daug greitesni 3D modelio aplinkoje. BIM įgalina daug lengviau ir tiksliau suplanuoti visą projekto biudžetą. BIM modelių duomenys leidžia numatyti pakankamai tikslius biudžetus konstrukcijų projektavimui, gamybai, logistikai ir statybų darbams, net kai projektas dar nėra detalus. Siekiant pagerinti logistiką ir užtikrinti pristatymą laiku, kiekvieno gaminio pristatymo data įvedama modelyje. Modeliu paremtas planavimas, projekto etapų vizualizavimas ir kontroliavimas padeda efektyviai spręsti problemas ir prisideda prie gaminių kokybės. Vietos išplanavimas suteikia tikslių duomenų krano pastatymui.

Vadovaujantis patyrusių Intelligent BIM Solutions konsultantų rekomendacijomis, BIM koordinavimui buvo pasirinkta Solibri Model Checker programinė įranga, o BIMcollab – klaidų valdymui ir komunikacijai. Visos projekto šalys eksportavo IFC modelius ir patalpindavo juos INHUS serveryje. Projektavimo etapo metu užsakovas turėjo galimybę stebėti bet kokių procesų eigą.

Integruotas projekto modelis buvo naudojamas ir gamybos etape, ir montavimo statybų aikštelėje metu. Visi pastato gaminiai, nuo surenkamų gelžbetonio sienų iki montavimo detalių, suprojektuoti BIM aplinkoje, todėl statybų aikštelėje neiškilo jokių nesklandumų. Modelis tai pat buvo naudojamas sukuriant itin detalius brėžinius.

Modelio detalumas buvo tinkamas architektams, jame – visos konstrukcijos, įtakojančios architektūrą. 3D modelio dėka visi sprendimai ir pakeitimai buvo atliekami žymiai greičiau.

Tekla BIM awards 2018 apdovanojimuose specialų prizą INHUS Group projektui skyrusią ir projektus vertinusią kompetentingą komisiją sudarė universitetų, asociacijų, BuildingSMART organizacijos atstovai. Vertinant buvo atsižvelgiama į BIM modelio lygį ir kokybę, bendradarbiavimą tarp projekto dalyvių, BIM informacijos naudojimą gamyboje ir statybos procese, inovatyvumą bei kitus kriterijus.

INHUS Group administracinis pastatas tapo ir Open BIM kategorijos laimėtoju konkurse „Lietuvos BIM projektai 2018“.

Konkurso dalyvis – INHUS, UAB
Konstrukcijų projektavimas – INHUS Engineering, UAB
BIM koordinacija – INHUS Engineering, UAB
Surenkamo gelžbetonio gamyba – INHUS Prefab, UAB
Surenkamo gelžbetonio logistikos sprendimai – INHUS, UAB
Surenkamo gelžbetonio elementų montavimas – INHUS Construction, UAB
Architektūra – MB Sprik
Inžinerinių sistemų projektavimas – UAB Baltic Engineers
Energetinis efektyvumas – UAB EE Plius
BIM konsultantai – UAB „Intelligent BIM Solutions”

BIM vadybos mokymai

2 dienų mokymai užsakovams, projektų vadovams ir projektuotojams

Intelligent BIM solutions klientas Inhus Group