Problemos statybose gali virsti galimybėmis

Efektyviai tvarkytis su iššūkiais galime tik tuo atveju jei suprantame problemų pasekmes ir jų priežastis. Todėl rekomenduojame visuomet turėti savianalizės priemones, procesą. Tai daro patyrusios statybų bendrovės tokios kaip Skanska. Savianalizės pasekoje, įmonė gali nustatyti pokyčių sritis ir optimizuoti procesus, kas veikia veiklos efektyvumą, pelningumą. Šiame straipsnyje panagrinėsime kokius iššūkius mato statybų įmonės ir kuria kryptimi reikia judėti tobulinant veiklos efektyvumą.




Ernestas Beržanskis, UAB "Intelligent BIM Solutions" vadovas

Laiko statybvietėje analizė tai puikus savianalizės metodas

Aišku galima nagrinėti save įvairiais aspektais. Vienas iš Skanska įmonės pavyzdžių rodo neįtikėtiną potencialą mažinant laiko švaistymus, kuriuos vienaip ar kitaip statybų įmonė gali įtakoti keisdama darbų organizavimą, valdymą ir įvesdama naujas technologijas. Tai senas bet iki šiol daugeliui aktualus tyrimas (žr. Pav. 1 laiko skirstymas statybvietėje)

1 pav. Laiko skirstymas statybvietėje

Iš “Skanska” savęs stebėsenos rezultatų stebina koks didelis yra tiesiog laukimo laikas (prastovos). Į tai įeina ne tik medžiagų , ar darbuotojų,ar įrenginių laukimas, bet ir kiti laiko švaistymo elementai tokie kaip projektinių sprendimų laukimas, suderinimai ir t.t. Iš esmės tai darbo ir komunikacijos organizavimo dalykai, kuriuos įmonė tikrai gali įtakoti (gal ne panaikinti, bet jau pagreitinti).

Kitas susijęs “Skanska” pavyzdys kaip analizės rezultatai paveikia sprendimus. “Skanska” įmonės stebėjo statybos darbuotojus statybvietėje ir nustatė, kad yra labai daug laiko sugaištama tiesiog vaikštant iš objekto į statybvietės ofisą (tai priskiriama prie judėjimo/transportavimo kategorijos). Kaip paaiškėjo labai dažna priežastis tai – reikalinga dokumentaciją konkrečiam atvejui konkrečioje vietoje. Netruko greitai suskaičiuoti, kad mobili prieiga prie dokumentacijos ir planšetinių kompiuterių diegimas apsimoka. Nors tai buvo seniai, pas mus iki šiol ne visos statybų įmonės turi mobiliąją prieigą prie centralizuotos dokumentų bazės, kur galėtų rasti visus reikiamus dokumentus ir net žymėti pastabas, ar užduotis, įskaitant nuotraukas iš konkrečios vietos. Dabar technologijos tokios kaip “Catenda” ar “Fieldwire” ir kitos leidžia puikiai spresti tokius uždavinius.

Judėjimo ar transportavimo laiką taip pat galima trumpinti geriau organizuojant visos tiekimo grandinės planavimą ir kontrolę. Geras pavyzdys (bandymas) buvo Kauno Mega rekonstrukcijos projekte, kuomet “Panevėžio Statybos Trestas” bandė koordinuoti visą tiekimo grandinę, žinodamas kiekvieno gelžbetoninio elemento gamybos situaciją ir pagal tai koreguotis, perplanuoti montavimo “nuo ratų” darbus. Tokioms įmonėms kaip “INHUS” tai normali praktika, tai padeda optimizuoti logistiką, iškrovimo ir montavimo greitį. Ne veltui Skanska jau 2010 metais pradėjo ne tik vizualizuoti statybų eigą (pav. 3) vizualizuoti statybvietę laike, kas leido geriau suplanuoti medžiagų logistiką ir tiesiog vietas, kad nebūtų medžiagų perkėlimų iš vienos vietos į kitą.

3 pav. Statybų eigos vizualizavimas

Aktualiausios problemos statybų įmonėms

Galima pasitelkti ir kitais tyrimų šaltiniais kad suprasti platesnį vaizdą. Danijos Skaitmeninės Statybos organizaciją su partneriais atliko apklausą Danijos statybos bendrovių, tikslu nustatyti aktualiausias problemas. Rezultatus galite matyti lentelėje žemiau (pav. 4).

4 pav. Aktualiausios problemos statybų įmonėms

Turbūt sutiksite, kad aktualiausios problemos Danijoje, tiesa šis tyrimas buvo darytas 2012 metais, o tos pačios problemos vis dar aktualios pas mus Lietuvoje. Jei patektume dėmesį į tris aktualiausias problemas, galėtume išspręsti didžiąją dalį problemų, jų pasekmių (Pareto taisyklė).

Darbų organizavimas ir planavimas – pradėkime nuo jo. Tai yra kaip ir naturalus poreikis kiekvienai statybų organizacijai, tačiau jei analizuotumėte kas vyksta realybėje kaip pamatytumėte du pasaulius: “taip turėtų būti” bet “darome nevisada” arba “darome kitaip” geras kontrolinis klausimas yra apie darbų/užduočių grafiką. Jei nukrypstama nuo grafiko ar yra per planuojami darbai/užduotis? Dažnas atsakymas darbų vadovai patys “pasireguliuoja”,suprask kažkaip išsisuka. Detalus planavimas kaip galima anksčiau ir perplanavimas būtų pagrindinis receptas siekiant efektyvesnio darbų organizavimo. Na o pažangesnės įmonės net vizualizuoja procesą, statybos užduotis (kaip matėte pvz, anksčiau). Geram planavimui be abejo reikia efektyvių specializuotų priemonių, sistemų. Mūsų laikais kai BIM projektai yra norma, atkreipiau dėmesį į lengvai diegiamas sistemas tokias kaip “BEXEL” (BIM pagrigu sąmatų ir grafikų sudarymui, valdymui) (pav. 4).

5 pav. Programinė įranga – Bexel Manager

Lietuvoje populiariausia planavimo priemonė yra MS Project, tačiau resursų (įrenginių, brigadų) valdymas, šioje programoje yra praktiškai negalimas, ir be to nėra jokios sąsajos su darbų atlikimo normatyvais. Specializuotose sistemose, galite tikėtis pusiau automatinio grafiko ir sąmatų sudarymo pagal iš anksto parengtą projekto proceso tipą. Paprastai tariant darbo trukmes ir sąnaudas imant ir normatyvinės bazės, o kiekius iš BIM modelio. Būsimas Nacionalinis arba vidinis įmonės darbų ir medžiagų klasifikatorius leis susitvarkyti efektyvų darbą, automatizuoti planavimą ir perplanavimą.

Projekto kokybė. Projektų kokybės problemą Lietuvoje pirmiausia pažymi statybininkai, neretai priekaištaudami projektuotojams. Nedetalus, neišbaigti brėžiniai ar BIM modeliai, nederančios tarpusavyje projekto dalys – dažniausiai girdimi priekaištai. Tačiau turime vis labiau kreipti dėmesį į skaitmeninės informacijos kokybę, ne vien geometriją, jei norime panaudoti skaitmeninę informaciją kad ir elemenų, medžiagų kiekių automatiniam nuskaitymui. Be to kokybės savokoje turėtume vertinti projekto atlikimą ir atitikimą projektui, bei išpildomosios dokumentacijos kokybę. Šioje srityje vis dar yra daug iššūkių.

Komunikacija ir bendradarbiavimas. Komunikacija ir bendradarbiavimas tai pagrindas visiems kitiems procesams, tai kaip gerai veikianti kraujotakos sistema jungianti visas kūno dalis, t.y. statybos proceso dalyvius.

Tarptautinės organizacijos “Building Smart” duomenimis 30% švaistymų projekte yra dėl blogai organizuotos komunikacijos ir koordinavimo.

Lietuvoje jau suprantama duomenų centralizavimo nauda, kuomet visi žino kur kokią informaciją padėti ar gauti. BIM technologijos įneša naujų poreikių ir dabar visi kalba apie CDE (Common Data Environment). Tačiau BIM modelių laikymo ir peržiūros platformos neužtikrina geros komunikacinės sistemos, procese dalyvauja įvairių formatų duomenys, dokumentai. Žodis “procese” čia yra svarbiausias. Be komunikacinio proceso neįmanoma pagerinti tarpusavio bendradarbiavimo, koordinavimo. Todėl esminis patarimas žiūrėti tik į tokias CDE platformas kuriose labai patogu organizuoti komunikaciją (pastabas, užduotis, žymėjimus) susijusią su dokumentais ar, ir BIM modelio elementais. Dabartinės technologijos įgalina projekto aplinkoje turėti vieningą platformą duomenims, dokumentams ir komunikacijai. Maža to tokios platformos turi palaikyti tarptautinius standartus (IFC ir BCF), tam kad į jas lengviau integruotusi kitos technologijos. Tokios sistemos kaip “Catenda” (Pav. 6) puikiai atlieka CDE ir komunikacijos platformos funkcijas, o kadangi turi ir mobilią versiją į bendrą komunikacijos ratą įtraukia ir statybvietės darbuotojus.

6 pav. Programinė įranga – Catenda

Kol kas ne visos statybinės įmonės ir užsakovai supranta naudą turėti projekto susijusią komunikaciją, susijusią su dokumentais, duomenimis vienoje vietoje. Dažnai pasitaikantis atvejis komunikuojama el. paštu, dokumentai atskirose saugykluose, o BIM modeliai dar kitur. Tokiu atvejus susirasti susijusią informacija itin sunku. Tai kenkia projekto efektyviai komunikacijai.

Kita svarbi priežastis statybų įmonei turėti visą komunikacijos istorija vienoje CDE yra galimi ginčai, ar pretenzijos. Tokiose platformose kaip “Catenda” jūs galite prieiti prie visų projekto duomenų, įskaitant susirašinėjimus (kurie yra BCF formate), mokant nedidelį archyvo laikymo mokestį.

BIM technologijų diegimas neišvengiamas siekiant veiklos efektyvumo

Kiekviena statybos įmonė siekdama tobulinti veiklos efektyvumą gali suvaldyti laiko švaistymus statybvietėje keisdama darbų organizavimą, valdymą ir įvesdama naujas technologijas. BIM technologijų pagalba galima ne tik efektyviai tvarkytis su straipsnyje aptartais iššūkiais, bet ir paprasčiau organizuoti darbus bei komunikaciją.

BIM vadybos mokymai

BIM vadybos mokymai orientuoti į praktinį BIM taikymą projektuose. Pritaikome programą atsižvelgdami į individualius poreikius, patirtį ir tikslus.