Saltoniškių 7 – pirmas pastatas Lietuvoje, gavęs tokį aukštą BREEAM įvertinimą

Teisingi Energetiniai Sprendimai (TES) atliko Saltoniškių 7 verslo komplekso pastato energetinį modeliavimą, dienos šviesos simuliaciją ir viso pastato gyvavimo ciklo išlaidų analizę. Pastatui suteiktas BREEAM New Construction Excellent sertifikatas. Tai pirmas pastatas Lietuvoje, gavęs tokį aukštą įvertinimą BREEAM New Construction schemoje, ir tik antrasis toks Baltijos šalyse.

Energijos vartojimo efektyvumas

Naudodami IESVE programinę įrangą, TES įvertino visas mažai anglies dioksido išskiriančias ir jo visai neišskiriančias technologijas. Šio vertinimas tikslas – nustatyti aukščiausią pastato energinio naudingumo klasę, energijos vartojimo efektyvumą ir technologijos veikimą. Pastato projekte buvo ir centralizuoto šildymo systema, tad vienas iš didžiausių iššūkių buvo tinkamiausio šilumos siurblio galingumo parinkimas – tai suteiktų klientui didžiausią ekonominę naudą. Naudojat IESVE programinę įrangą, TES sugebėjo nustatyti metinį sunaudojamos energijos kiekį ir numatyti kokią dalį energijos kiekio šilumos siurblys galėtų padengti.

Ankstyvąjame projektavimo etape klientas norėjo sužinoti numatomas energijos sąnaudas, tai būtų padėję derybose su potencialiais nuomininkais. TES sugebėjo numatyti energijos suvartojimą skirtinguose aukštuose ir patalpose, naudojant IESVE programinės įrangos funkcijas.

Apšvietimo modeliavimas ir technologijų įvertinimas

„SunCast“ aplikacija leido TES įvertinti saulės spindulių poveikį pastato langams ir fasadui, duomenys padėjo nustatyti vietas, kur būtų galima uždėti išorines žaliuzes, taip sumažinant vėsinimo apkrovas. Padaryta analizė padėjo TES pademonstruoti teigiamą šių išorinių žaliuzių poveikį, tai padėjo klientui apsispręsti jas naudoti.

Dienos šviesos modeliavimas, atliktas su RadianceIES pagalba, leido įvertinti dienos šviesą, nustatyti dienos šviesos sklaidos vienodumą. Langų aukštis leido užtikrinti gerą dienos šviesos paskirstymą vidinėse erdvėse, nepaisant to, jog kai kurios pastato patalpų dalys buvo likusios šėšėlyje. Tai leido garantuoti būsimiems nuomininkams gerą dienos šviesos lygį pastato patalpose.

Pastatas turi vidinį kiemą, tad klientas norėjo suprasti, kaip erdvė kieme atrodytų skirtingomis oro sąlygomis. Rinkoje šiuo metu yra daug modeliavimo įrankių, kurie leistų TES suteikti tam tikros formos vizualizaciją, tačiau daugelis programinės įrangos paketų yra sukurti taip, jog pastatas atrodytų gražesnis, bet neatspindėtų realaus erdvės vaizdo. TES naudoto RadianceIES. Įrankio pagalba TES sugebėjo numatyti, kaip vidinis kiemas atrodytų įvairiomis oro sąlygomis realybėje.

Galiausiai, TES sugebėjo perkelti visas modeliui priskirtas medžiagas į „One Click LCA“ programinę įrangą technologijos įvertinimui. Tai sutaupė labai daug laiko, nes visos terminės konstrukcijos jau buvo prieinamos IESVE modelyje, mažiau laiko reikėjo perskaičiuojant sąnaudas.

IES Virtual Environment (IESVE) programa energijos vartojimo modeliavimui

Programinė įranga IES VE for Engineers leidžia pasirinkti pageidaujamus analizės įrankius pagal projekto poreikius. Naudodamiesi skirtingais programinės įrangos moduliais galima įvertinti geriausius pasyvios strategijos, žemos CO2 emisijos, efektyvios energijos, oro srautų bei apšvietimo scenarijus, Part L, BREEAM, LEED, EPC reitingus bei kt.

IESVE buvo naudojama padedant sukurti vienus tvariausių ir garsiausių pastatų pasaulyje kaip: Karališkoji Londono ligoninė, Dubajaus operos teatras, Four Seasons Hotel viešbutis Niujorke ir Golden One centras Kalifornijoje.

„Su šia energijos modeliavimo programine įranga šiuo metu rengiame jau antrąjį pastatą, kuris yra statomas. Ateityje planuojame naudoti dar daugiau IESVE fukcijų. Pirmasis pastatas buvo tik pirmasis žingsnis, ateityje tikimės dar didesnių tikslų. Iš visų energijos modeliavimo programinių įrangų, su kuriomis teko dirbti, manau, kad IESVE geriausiai atitinka vartotojo lūkesčius. Programinę įrangą lengva suprasti, yra daug fukcijų, kurios padeda vykdyti visus tyrimus. Patogumas vartotojui yra viena iš stipriausių IESVE privalumų,” – Kiril Simbirskij, UAB “Teisingi energetikos sprendimai” projektų vadovas.

Programinė įranga IES VE

Programinė įranga IES VE suteikia galimybę įvertinti projektuojamų pastatų eksploatacines savybes duotoje aplinkoje jau ankstyvoje projektavimo stadijoje.


Susiję straipsniai