BIM, statinio informacinio modeliavimo, metodų taikymas – neišvengiamas norint turėti konkurencingą statybos pramonę Lietuvoje. BIM padeda statybų ir projektavimo įmonėms siekti efektyvumo, didinti produktyvumą ir užkirsti kelią klaidoms. Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto Elektros Inžinerijos katedros studentai turi galimybę dirbti pažangia BIM programine įranga DDS-CAD.
Nuo 2D prie efektyvaus projektavimo sprendimo
Pakalbinome Elektros inžinerijos katedros docentą dr. Audrių Grainį, kuris jau porą metų moko studentus projektuoti 3D aplinkoje. Docentas pasakoja, jog pradėjus naudotis DDS-CAD programa, pradžioje teko įsigilinti ir perprasti programos veikimo principą.
Buvo ir kitų nuogąstavimų: „nerimavau dėl elementų bibliotekose, tačiau paaiškėjo, kad 95% atvejų elementų pilnai užtenka pilnaverčiam darbui. Projektuodamas pastato elektros tinklus, nesu radęs tik kelių elementų, bet juos lengvai susikūriau bei prisitaikiau savo reikmėms.“
Greitesnis ir patogesnis projektavimas 3D aplinkoje
Vos prieš porą metų dar projektavę 2D aplinkoje, studentai džiaugiasi visomis DDS-CAD programos naudomis: sujungus sistemas į vieną bendrą tinklą, automatiškai skaičiuojami kabelių ilgiai, įtampos kritimai, sugeneruojami medžiagų žiniaraščiai.
Tai, jog esant sistemos pakeitimams, nereikia visko perdarinėti ar skaičiuoti iš naujo – vienas didžiausių Audriaus Grainio vardijamų privalumų; „Dirbant su 2D programomis, po pakeitimų, tekdavo gaišti daug laiko viską tvarkant, atsirasdavo klaidų tiek medžiagų žiniaraščiuose, tiek sistemos vientisume.“ Net jei projektavimo procesas užima panašiai laiko, kaip ir 2D, naudojant specializuotus 3D įrankius yra sutaupoma labai daug laiko klaidų taisymui.
Universiteto planuose – katedrų bendradarbiavimas naudojant BIM metodą
Elektros inžinerijos katedros studentai vis dar dirba netaikydami BIM metodo. Tačiau docentas Audrius Grainys jau planuoja ateities projektus, kuriuose dalyvautų ir kitos universiteto katedros. Būtų galima įsitikinti, jog skirtingoms projekto dalims bendradarbiaujant tarpusavyje, pagreitėja visas darbo procesas, užtikrinama kokybė ir mažesnis klaidų skaičius. Bendradarbiavimas su kitų specialybių kolegomis studentams padėtų geriau suprasti projekto visumą, kodėl reikią atsižvelgti ir į kitas projekto dalis.
Darbo rinkos poreikiai
Docento manymu, studentai turi turėti galimybę dirbti su modernia programine įranga. Pažangios, šiuolaikiškos įmonės ieško darbuotojų, kurie jau mokėtų dirbti arba bent jau būtų susipažinę su 3D programomis. Todėl universitete įgyti efektyvaus projektavimo įgūdžiai bei žinios padeda studentams tapti konkurencingesniems darbo rinkoje.
Elektros sistemų projektavimas BIM programine įranga DDS-CAD universitete- didelis žingsnis į priekį studijų kokybės prasme.