Vieninga duomenų aplinka (CDE) – kokybiškam BIM projekto procesui

Kas nulemia kokybišką ir optimalų BIM projekto procesą? Projekto informacijos talpinimas, užduočių valdymas ir komunikacija vieningoje aplinkoje padeda išvengti rizikos, kad dalis informacijos gali būti neperduota. Kas yra vieninga duomenų aplinka arba CDE (angl. Common Data Environment)? Kam naudojama? Kas yra už ją atsakingas? Kam priklauso joje esanti informacija? Kam iš vis naudoti CDE?

Kas yra CDE?

Vieninga duomenų aplinka (CDE) yra centrinė saugykla, kurioje laikoma informacija apie statybų projektą. CDE turinys neapsiribojamas sąvokomis „BIM projektas“ ir „modelio informacija“, todėl CDE taip pat bus talpinama kita projekto dokumentacija, grafinis modelis ir negrafiniai aprašai (tekstai, aprašai, protokolai, sąnaudų žiniaraščiai ir kt.). Vieno informacijos šaltinio naudojimas turėtų pagerinti bendradarbiavimą tarp projekto komandos narių, padėti sumažinti klaidų skaičių ir išvengti informacijos dubliavimosi.

Kodėl reikia vieningos duomenų aplinkos?

Dauguma BIM proceso aprašų, ypač CIC BIM protokolas, siūlo naudoti vieningą duomenų aplinką. Pagrindinis to tikslas – pagerinti informacijos, kuria grindžiamas jūsų projekto įgyvendinimas, sukūrimą, dalijimąsi ir išleidimą. Bendradarbiavimo idėja, siekiant skatinti pagerinti rezultatus ir efektyvumą, yra pastatų statybos informacinių modelių (BIM) metodo įgyvendinimo pagrindas.

CDE iš esmės sujungia visą platesnio masto projekto komandos informaciją, pavyzdžiui, projektas gali turėti kraštovaizdžio, konstrukcijų, infrastruktūros, inžinerinių sistemų ir kitų projekto dalių informaciją. Konkrečių projekto etapų metu (kurie yra nurodyti projekto ar statybos reglamentų reikalavimuose) į CDE ji bus patalpinta kaip informacijos komplektai, kurie pateikiami užsakovui pagal numatytą grafiką (angl. data drops).

Kokia formą įgauna CDE?

Iš tiesų, tai priklauso nuo Jūsų ir Jūsų projekto komandos apsisprendimo. PAS 1192 2 siūlo savo projektui naudoti serverį arba ekstranetą ar kokią kitokią failų paieška pagrįstą sistemą.

Kurdami CDE, turėtumėte atsižvelgti ir į kitus reikalavimus, tokius kaip rinkmenų pavadinimų tvarka (vienas iš puikių pavyzdžių yra BS 1192:2007 protokolas, kuriame aprašomos siūlomos taisyklės). Šiuos reikalavimus bei informacijos saugumo užtikrinimo reikalavimus reikės sukurti gan anksti, ruošiantis projektui.

Praktikoje CDE gali būti suskaidyta į atskiras dalis (aplankų struktūras), kuriose talpinama tam tikra projekto informacija gali būti lyginama su numatytais rezultatais. Šios dalys gali turėti skirtingus apribojimus (pagal komandas ar atskirus narius ar pan.), kurie aprašomi projekto rengimo reikalavimuose (pvz., BEP).

Į ką reikia atkreipti dėmesį dirbant su vieninga duomenų aplinka?

Pats CDE nėra projekto valdymo įrankis, nors naudojamas su daugiau įrankių gali labai pagelbėti projekto valdyme.

Bendrai dirbant su rinkmenomis, reikia pagalvoti apie kokį nors darbo eigos registravimo procesą tam, kad būtų aišku, su kuria informacija dar yra dirbama, kuria buvo pasidalinta (po atitinkamos peržiūros), o kuri buvo išplatinta (po suinteresuotų šalių pasirašymo). Jums taip pat reikės pagalvoti apie aprašymų, versijų sukūrimą ir archyvą toms, kurios buvo pakeistos.

CDE privalumai?

Turint vieną informacijos šaltinį, neturėtų kilti jokių nesutarimų dėl to, kuri reikalingos informacijos versija turėtų būti naudojama. CDE turėtų tarnauti kaip pagrindinis „tiesos“ šaltinis ir visiems dalyvaujantiems turėtų suteikti daug privalumų:

  • Pasidalinta informacija turėtų būti sukoordinuotos informacijos srauto rezultatas, kuris, savo ruožtu, turėtų sumažinti Jūsų projekto išlaidas ir laiką.
  • Projekto komandos nariai gali panaudoti CDE dokumentų paketų generavimui taip būdami tikri, jog naudoja naujausią informaciją.
  • Erdvinis koordinavimas yra būdingas centralizuoto modelio naudojimo idėjai. CDE aplinka gali turėti modelių peržiūros ir apjungimo galimybes, o tai yra svarbu vadovaujantis centralizuoto modelio idėjos principais.
  • CDE patalpinti paruošti informacijos paketai (data drops) turėtų būti tinkami darant prielaidą, jog dalyviai laikosi informacijos dalijimosi procesų, numatytų CDE procedūrų apraše.

Kas atsakingas už CDE?

CIC BIM Protokole siūloma, jog būtų paskirtas „informacijos valdytojas“, kuris skiriasi nuo BIM koordinatoriaus tuo, kad nėra atsakingas už kolizijų patikrą arba modelio informacijos koordinavimą. Informacijos valdytojas yra atsakingas už tai, kad gausybė sugeneruotos ir pasidalintos informacijos būtų susinchronizuota ir darni.

Kam priklauso informacija, esanti CDE, kas yra CDE centrinis kompiuteris?

Dalyvis išlaiko nuosavybės teisę į informaciją, kurią jis saugo CDE. Iš tiesų, atskirų komandų sukurti modeliai visada išliks atskiri ir jie bus panaudoti apjungtam modeliui kurti.

Paprastai komandos nariai suteiks prieigą prie šios informacijos klientui atsižvelgiant į panaudojimo tikslą. Klientas, savo ruožtu, gali nustatyti apribojimus modeliams ar kitai projekto informacijąi, pavyzdžiui, ar juos savo reikmėms gali naudoti kiti projekto komandos nariai.

Projekto ir sprendimų priėmimo eigoje nuosavybės teisė į tam tikrą informaciją gali keistis, pavyzdžiui, projektuotojo ankstesniame etape nurodyti elementai gali būti subrangovų pakeisti konkrečiais gamintojo objektais. Informacijos valdytojas turi atsižvelgti į šiuos statuso pasikeitimus.

Trimble Connect kaip bendroji BIM projekto duomenų aplinka

Nagrinėjant skirtingas aplinkas ir serverius, esančius rinkoje, Trimble Connect apjungia daugiausiai funkcijų kokybiškai bendrai duomenų aplinkai apibrėžti. Trimble Connect yra ne tik serveris, kuriame talpinate projekto informaciją, bet ir kuriate užduotis „To Do” pagalba, galite lengvai sekti dokumentų versijas, veiklos serveryje istoriją. Negana to, Trimble Connect platformoje galite peržiūrėti .dwg, pdf, .doc ir .xls dokumentus, IFC ir .rvt failus be jokio papildomo poreikio instaliuoti kitas peržiūros programas. Peržiūrėdami failus taip pat galėsite kurti užduotis ir priskirti atsakomybes.

Taigi Trimble Connect priartėja prie tikrosios „vieningos duomenų aplinkos” sąvokos, leidžiančios komandai suvaldyti rizikas dėl dokumentų versijų ar praleistų laiškų su užduotimis.

Seminaras „Trimble Connect naudojimo pavyzdžiai rangovams“

Susipažinkite su Trimble Connect galimybėmis

Susiję straipsniai