Trimatė vizualizacija. Naujos technologijos – naujos verslo galimybės

Trimatė vizualizacija. Naujos technologijos – naujos verslo galimybės

Pasirinkus šiuolaikines vizualizavimo technologijas architektams prireikia didelių techninių gebėjimų ir laiko, todėl jos retai naudojamos ir nesukuria pridėtinės vertės užsakovui ar pačiam architektui. Dažnai realistiškas vizualizacijas ruošia net ne patys architektai, o specializuotos bendrovės. Ar tai efektyvu? Ar jos pateisina architektų ir užsakovų lūkesčius? Kam ir kada reikalinga vizualizacija?

Spręsti šiuos klausimus gali padėti naujos technologijos, kuriomis pats architektas gali greitai ir lengvai sukurti realistišką projekto vizualizaciją, ją keisti ir animuoti realiuoju laiku, pristatydamas užsakovui siūlomas architektūrines projekto idėjas. Šios technologijos atveria naujas klientų ir architektų santykių galimybes.

Vizualizacijos svarba koncepcijos stadijoje

Architektūrinės trimatės (3D) modeliavimo technologijos skirtos trimatei informacijai pateikti. To užtenka norint derinti sprendimus ir vizualiai juos atvaizduoti. Tačiau to nepakanka siekiant idėją išreikšti emocionaliau, sukurti realistišką aplinką.

Ar gali architektas pats ruošti savo minčių vizualizavimą? Dabar architektų naudojamoms technologijoms reikia specifinių techninių žinių. Norint tinkamai išmokti naudotis reikiamomis programomis, gali tekti paaukoti iki metų. Jei architektas nesinaudoja vizualizacijos programomis, jam tenka kreiptis į tarpininką, galintį jas kurti. Čia prarandama ne tik laiko ir lėšų, bet ir dalis pirminės informacijos, daromos klaidos, dingsta taip reikalingas emocijos efektas. Architektas netenka galimybės sukurti puikų produktą, nes, pasitelkęs tarpininką, negali pats išreikšti savo idėjos, minties, emocijos.

Jei būtų naudojamos greitai išmokstamos ir vizualiai mintis ir emocijas leidžiančios perduoti technologijos, architektai patys daug tiksliau galėtų perteikti tai, ko nori užsakovai.

Pavyzdžiui, yra „Lumion“ technologijos, kuriomis per kelias minutes galime iš esmės pakeisti projekto aplinką, sukurti saulėlydžio vaizdą, pakeisti matymo kampą ir atspausdinti didelės raiškos nuotrauką. Dabar, norint pasiūlyti naujų vaizdinių variantų, Lietuvoje naudojamoms technologijoms reikia didelių laiko sąnaudų, todėl tai ilgai trunka ir brangiai kainuoja užsakovui.

Trimačio vizualizavimo vaidmuo derinant sprendinius ir detales

Net jei ikiprojektiniame etape klientas patikėjo mūsų vizija, vėliau neišvengiamai susiduriame su problemomis, kai reikia derinti detales. Tačiau žmonės daug geriau suvokia informaciją vizualiai, todėl daugumai užsakovų lengviau suvokti projektą trimatėje aplinkoje. Užsakovai daug greičiau supranta ir priima sprendimus, kai siūlomi projektai detalizuojami ir derinami pasitelkus BIM technologijas ir naudojant nemokamas peržiūros priemones. Juk būtent dėl vilkinamų sprendimų vėluoja daugelis projektų.

„Vienareikšmiškai BIM yra didžiulis palengvinimas, jis projekto dalyviams, neturintiems specialaus inžinerinio ar architektūrinio išsilavinimo, padeda aiškiau suvokti koncepciją. Turiu galvoje administratorius, projekto valdytojus, nuomos vadybininkus, investuotojus ir nuomininkus. Rengiant prekybos ir pramogų centro „Mega“ plėtros projekto koncepciją, sukurtas erdvinis tūrinis modelis, suteikęs mums galimybę matyti pastato tūrį, fasadų formą, reklamos logotipus iš konkrečių privažiavimo taškų“, – įsitikinęs UAB „Baltic RED“ plėtros departamento direktorius Paulius Medzevičius.

Taip pat, vaikščiodamas po pastato vidų, gali pajusti, kaip bus sujungtas esamas ir naujas pastatas. Tas pasivaikščiojimas po pastato tūrį realiuoju laiko ne tik patrauklus ir įdomus, bet ir aiškiau parodo tam tikras svarbias vietas, kurias iš preliminarių architektų brėžinių sunku suprasti arba reikia labai įsigilinti. Paprastai investuotojas nėra žmogus, galintis skirti daug laiko inžinerinių sprendimų analizei ir pan. Jis turi tai pamatyti. Vizualizavimo technologijos šiuo atveju tikrai padeda. Projekte buvo kelios probleminės vietos, kurias kartu su koncepcijos architektu atradome būtent per pasivaikščiojimą. Taip paaiškėjo, kur reikia daugiau perdaryti, nei manėme iš pradžių. Žodžiu, taip radome geresnį tūrinį sprendimą.

Trimatė vizualizacija - prekybos centras MEGA

Kitas dalykas – baigta komercinė projekto vizualizacija. Tūrinio trimačio modelio dažnai nepakanka rinkodaros tikslais, todėl, manau, sunku apsieiti be komercinių realistiškų vizualizacijų. Tačiau sukurti tokį trimatį modelį, kuris būtų gyva vizualizacija su veiksmu, kol kas Lietuvoje niekas nesiūlė.Žiūrint komerciškai, potencialiems nuomininkams labai svarbu suprasti, kurioje prekybos centro vietoje siūlomos patalpos, skirtos nuomoti, ir koks šių patalpų matomumas iš prekybos centro galerijų. Nuomininkams papildomai rodėme tūrinį koncepcijos modelį ir pastebėjome, kad taip lengviau paaiškinti siūlomus sprendinius, palyginti su plokštuminiais vaizdais ir fasadų išklotinėmis. Trimatė projekto koncepcija padėjo iš anksto pritraukti nuomininkus ir išsklaidyti tam tikras jų abejones dėl matomumo.

Trimatė vizualizacija. Tendencijos

Šiuolaikinės BIM technologijos ne tik suteikia architektams galimybę kompiuteryje rodyti trimačius projekto sprendimus, bet ir leidžia pajusti projektą iš vidaus – būti projektinėje aplinkoje. BIM technologijos, tokios kaip „Elite CAD“, jau turi veikiančias sąsajas su virtualiosios realybės akiniais „Oculus Rift“. Juos užsidėję galite virtualiai vaikščioti po savo projektą ir net prašyti architekto tuoj pat interaktyviai daryti įvairiausius norimus pakeitimus ir tęsti pasivaikščiojimą.

Visa tai neabejotinai padeda greičiau priimti sprendimus, atsiranda mažiau neatitikimų tarp kliento lūkesčių ir galutinio projekto ir, svarbiausia, architektas gali pagrįsti savo siūlomo sprendimo pranašumus.

Trimatė vizualizacija. Oculus Rift

Šiandien vis dažniau naudojama animuota vizualizacija. Būtent ji leidžia klientui tinkamai pristatyti būsimą projektą ir net sukurti būsimojo gyvenimo scenarijų, į jį įpinant ir emocijas. Palyginkime du atvejus. Pirmuoju butus parduodantis turto vystytojas potencialiam klientui parodo dvimačius (2D) planus. Antruoju – papildomai sukuria to buto vaizdo siužetą, kuriame būsimas pirkėjas automobiliu privažiuoja prie savo namo, aplinkui žaidžia vaikai, čiulba paukščiai. Tada automobilis pastatomas požeminiame garaže ir namo gyventojas liftu kyla į butą. Praveria duris, nueina į svetainę, atidaro balkoną ir gėrisi vaizdu. Po to pasivaikšto po visą butą, matydamas esmines interjero detales. Kaip manote, kuriuo atveju jis greičiau apsispręs pirkti būtent šį būstą?

Kuo stipresnės bus emocijos pristatant projektą, kuo mažiau abejingumo, tuo greitesnis sprendimas ir didesnė projekto pristatymo sėkmė. Jei projektą pristatančiam architektui pavyksta ne tik padėti užsakovui pastatyti pastatą, bet ir jį parduoti, geros rekomendacijos garantuotos. Profesionalūs architektai, per vieną dieną įvaldę „Lumion“ animacijos ir vizualizacijų galimybes, galėtų teikti naujas paslaugas turto vystytojams ir svariai prisidėti prie sėkmingo pastato patalpų realizavimo dar projekto stadijoje. Gal tai naujas dalykas bendraujant architektams ir klientams Lietuvoje, tačiau tokia praktika jau įsitvirtinusi Vakarų šalyse.

Naujos architektūros technologijos

BIM projektavimas, trimatė animuota vizualizacija, virtuali realybė

Susiję straipsniai

EliteCAD seminaras: Kaip padidinti projektavimo efektyvumą, klientų pasitenkinimą bei pardavimus?

EliteCAD seminaras: Kaip padidinti projektavimo efektyvumą, klientų pasitenkinimą bei pardavimus?

2015 m. rugsėjo 29 d. Radisson BLU Hotel Lietuva įvyko seminaras “Kaip padidinti projektavimo efektyvumą, …