Nepagerinus projekto kokybės, negalime tikėtis kokybiško statybų valdymo ir kontrolės. Jei statybų darbai neatitinka projekto, ne visada atnaujinama projekto dokumentacija. Koks teisingas statybų kokybės valdymo procesas ir ar nauji statybos įstatymų pakeitimai pagerins statybų kokybę?
Ernestas Beržanskis, UAB "Intelligent BIM Solutions" vadovas
Statybos įstatymo pakeitimų įtaka kokybei
Seimui pritarus statybos įstatymo pakeitimams, vietoje trijų esamų projektavimo etapų liks du – projektinių pasiūlymų ir techninio darbo projekto. Statybos leidimas bus išduodamas jau po projektinių pasiūlymų stadijos.
Pakeitimų paketo tikslas – pagerinti kokybę, supaprastinti bei paspartinti statybos procesus. Tačiau pagerinti statybos kokybę pavyks tik tuomet, jei projektavimo etape bus atsižvelgiama į statybos darbų technologinius ir ekonominius ribojimus.
Tuomet pavyktų išvengti atvejų, kai, pavyzdžiui, projekte numačius gelžbetonines konstrukcijas, paaiškėja nepriimtinos gamybos ar tiekimo terminų sąlygos. Arba paskaičiavus projekto įgyvendinimo kaštus, pamatoma, kad jie viršija numatytą biudžetą.
Statybų kompanijoms atsiranda naujų galimybių patiems teikti projektavimo paslaugas ar dirbti su partneriais projektuotojais. Rangovui, projektuotojui ir subrangovams dirbant vienoje komandoje (Design-build metodas), užtikrinamas realistiškesnis ir sklandžiau realizuojamas statybos procesas, išvengiama projekto koregavimų, taupomas laikas ir valdomas biudžetas.
Projekto kokybė
Projekto kokybė turi tiesioginę įtaką statybų kokybei. Ir nors didžioji dalis statybos įmonių žino projekto kokybės svarbą, pati projekto kokybė suprantama labai įvairiai. Vieni akcentuoja inžinerinius sprendimus ar projekto dalių suderinamumą, kiti – projekto detalumą bei išbaigtumą.
Dabar, norėdami kuo greičiau gauti statybos leidimą, projektuotojai pateikia projektinius sprendinius skubos tvarka, minimaliai išpildant STR reikalavimus. Dėl prastos projekto kokybės ar baigtumo trūkumo daugumoje projektų susiduriama su pakeitimais statybos metu. Dažnai dėl to yra stabdomi darbai, atsiranda prastovos, išauga projekto sąnaudos.
Nauji įstatymo pakeitimai sudaro geresnes sąlygas tinkamai pasiruošti statybai projektavimo etape. Kokybiškas projektas (išbaigti detalizuoti sprendimai, sukordinuoti tarpusavyje) lemia mažesnį pakeitimų statybvietėje skaičių ir užtikrina kokybę bei rezultatą. Kokybiškas projektas turi įtaką statybos darbų, resursų, biudžeto ir tiekimo planavimui.
Statybos darbų kokybė
Kai projektai detalūs ir išbaigti, laikas didinti statybų vykdymo ir kokybės kontrolę bei užtikrinti statybų atitikimą projektui. Dabar statybų aikštelėje vis dar išlieka žmogiškųjų klaidų rizika, nes vizualinės patikros ne visada užtenka, kai kurios klaidos sunkiau pastebimos.
Jei realus pakeitimas statybvietėje greitai nepataisomas projekte, klaida įtakos visus tolimesnius montavimo darbus- jie bus atliekami ne pagal projektą. Taip dažnai nutinka su inžinerinėmis projekto dalimis.
Pataisyti konkrečios projekto dalies nepakanka, reikia įvertinti pakeitimo įtaką kitoms projekto dalims, t.y. iš naujo atlikti koordinavimo darbus ir tik tuomet priimti galutinius sprendimus.
Nuolatinis projekto eigos ir atliktų darbų stebėjimas visuose projekto etapuose, pasitelkiant šiuolaikines technologijas bei 3D skenavimo sprendimus, leistų užbėgti už akių galimiems susikirtimams, vėlavimams ir padėtų išvengti brangių klaidų.
Dokumentacijos kokybė
Statybvietėje nustačius statinio neatitikimą projektui ir jį įvertinus, priimamas sprendimas, ar perdaryti darbus, ar koreguoti projektą ir kt. techninę dokumentaciją.
Tačiau tai įvyksta ne visais atvejais: informacija neatitinka realybės, pastatų savininkai neturi tikslių „kaip pastatyta” brėžinių ir modelių, skirtų objekto valdymui eksploatacijos etape. Nors pagal STR visa dokumentacija turi atitikti realybę pagal leistinus nuokrypius.
Tikiu, kad užsakovui perduodama kokybiška ir patikrinta “as-build” informacija kuria didelę vertę ir ateityje taps statybos įmonių konkurenciniu pranašumu.
Statybų kokybės valdymo ciklas
BIM technologijų pagalba galima ne tik siekti kokybiškesnio projekto (kuo jau Lietuvoje neabejojama), bet ir paprasčiau organizuoti pakeitimų koordinavimą bei komunikaciją tarp visų proceso dalyvių.
BIM projekto ir BIM komunikacijos platformų bei naujų skenavimo technologijų pagalba galima fiksuoti visus nuokrypius, gauti tikslius duomenis apie realybės bei projekto (ne)atitikimą, operatyviai priimti sprendimus, paskirstyti užduotis visiems susijusiems dalyviams ir užtikrinti „As Built“ dokumentaciją.
Turėtume į kokybe žiūrėti kaip į vientisą integruotą ciklinį procesą: