Ateities muziejaus projektas – Tekla Global BIM Awards nugalėtojas

Net 140 projektų, tarp kurių Tekla regioninių BIM apdovanojimų nugalėtojai iš 36 šalių, varžėsi įvairiose kategorijose jau 10-ąjį kartą vykusiuose Tekla Global BIM awards apdovanojimuose. Įspūdingas ateities muziejaus Dubajuje projektas buvo išrinktas geriausiu BIM projektu, geriausiu publikos BIM projektu bei tapo internetinio balsavimo laimėtoju.

Projektas

„Eversendai“ buvo paskirti atsakingi už jungčių projektavimą, brėžinius, BIM įgyvendinimą ir koordinavimą, statybos etapų analizę ir planavimą, gamybinius brėžinius, tiekimą, gamybą, dažymą, priešgaisrinę apsaugą, kompozicines laikančiąsias perdangas bei atlikti plieninių konstrukcijų statybos darbus. „Eversendai“ sėkmingai vykdo visus aukščiau minėtus darbus pagal projekto grafiką.

Projekto užsakovas yra Dubajaus ateities fondas ir darbuotojų atstovas MERAAS, architektai – Killa Design, BuroHappold – statinių inžinierius, AECOM – kaštų konsultantas, o BAM HIGGS & HILL – pagrindinis rangovas.

“Ateities muziejus (orig. Museum of Future) įrodo, jog kūrybiškai naudojant pažangias modeliavimo technologijas galima išplėsti statinių inžinerijos ribas. Tekla programinė įranga idealiai tiko šiam projektui, suteikė reikiamą detalumą ir padėjo užtikrinti reikiamus nuokrypius statant tokį įmantrų pastatą.“ – Atrankos komiteto narys, Albert O. Speidel, Cal Poly Amerikos archeologijos instituto profesorius (orig. A.I.A).

Iššūkiai ir sėkmės faktoriai

Ateities muziejus pirmiausia yra parodų erdvė, kurioje bus eksponuojamos pažangios ir futuristinės koncepcijos, paslaugos ir produktai, veiks įvairios mokslinės laboratorijos, maisto ir gėrimų parduotuvės.

Ateities muziejus yra iš tiesų sudėtingas projektas: nuo pamatų iki stogo suprojektuota gelžbetoninė konstrukcija laiko plieninį karkasą iki septinto aukšto ir kompozicines betono perdangas. Projektuojant šiuo būdu buvo galima atsisakyti kolonų vidinėje erdvėje ir būtent dėl to, pastato plieninės konstrukcijos sudarytos iš daug atskirų elementų, kurių kiekvienas pateikia savo iššūkių.

Sudėtingų jungčių projektavimas

„Eversendai“, atsakingiems už jungčių projektavimą, visą reikiamą informaciją lentelėse pateikė projektavimo komandos. Dėl projekto sudėtingumo, komanda iš viso turėjo 12 konstrukcinių modelių. Dėl to atsirado didžiuliai kiekiai informacijos bei apkrovų deriniai, į kuriuos reikėjo atsižvelgti jungčių projektavimo metu. Pasitelkiant baigtinių elementų metodą (orig. FEM), informacija buvo išanalizuota įvairiomis konfigūracijomis siekiant išsiaiškinti, ar yra reikalingos sąstandos bei koks jungčių suvirinimo eiliškumas tinkamam veikiančių jėgų paskirstymui. Galiausiai, jungtys projektuotos ir sujungtos taip, jog sukurtų didingą, tarsi jazminų girliandos, įvaizdį.

Podiumą jungiantis tiltas – tai dar vienas projektavimo ir gamybos iššūkių pavyzdys. Šis tiltas turėjo būti pakankamai tvirtas, jog išlaikytų sraigtinių laiptų viršutinę dalį, tačiau jį būtų galima pagaminti. Galiojo transportavimo bei statybvietės apribojimai, o dėl kėlimo apribojimo segmentai turėjo būti suvirinti statybų aikštelėje.

Statybos etapas

Būdami iš dalies atsakingi už statybos projektą, „Eversendai“ pademonstravo savo pasirinkto plieno konstrukcijų statybos metodo privalumus. Plieno konstrukcijos surenkamos, kai tik jos sumodeliuojamos Tekla programinėje įrangoje. Toks konstrukcijų surinkimo būdas ir pastato statyba keliais etapais reiškia, kad reikėjo atsižvelgti tiek į liekamųjų įlinkių, tiek į liekamųjų įtempių atsiradimą – viskas turėjo būti apskaičiuota ir patikrinta. Kiekviena konstrukcijos jungtis yra sumodeliuota trimatėje erdvėje numatant tikėtinus įlinkius, atsirandančius statybų metu dėl savojo svorio.

Kodėl Tekla?

Turint omenyje sudėtingą pobūdį, geometriją ir tikslius bendradarbiavimo reikalavimus su įvairiais kitų darbų rangovais, Tekla buvo nepamainoma sėkmingai įgyvendinant šį BIM projektą. Tekla BIMsight buvo plačiai panaudotas nustatant susikirtimus su kitomis pastato dalimis (stogų dangos, fasadų, inžinerinių sistemų, kt.), o šie neatitikimai buvo išspręsti dar projektavimo etape.

BIM vadybos mokymai

2 dienų mokymai užsakovams, projektų vadovams ir projektuotojams