Greitesnis ir patogesnis inžinerinių sistemų projektavimas 2D aplinkoje

Greitesnis ir patogesnis inžinerinių sistemų projektavimas 2D aplinkoje

Didelė dalis inžinerinių įmonių Lietuvoje projektus atlieka naudodamos 2D braižymo įrankius. Toks darbas reikalauja labai didelių sąnaudų, tiek ruošiant pirminius brėžinius, tiek juos redaguojant, ypač jeigu norime pateikti informatyvius brėžinius. Kaip būtų galima palengvinti inžinierių darbą ir efektyviau paskirstyti darbo laiką?

Laiko švaistymai dirbant su 2D įrankiais

Brėžinių ruošimo laiko sąnaudos. Prie projekto brėžinių ruošimo yra sugaištama apie 70% darbo laiko, iš kurių du trečdalius sudaro brėžinių perdarymai dėl atsiradusių pataisymų. Projektavimo stadijoje, jeigu yra tam tikrų pakeitimų iš architektų ar konstruktorių, inžinierius turi skirti nemažai laiko, norėdamas pataisyti inžinerines sistemas pagal atsiradusius patikslinimus.

Brėžinių informatyvumas. Dažnai norint greičiau atlikti darbus, inžinieriai atvaizduoja sistemas viena linija, nerodydami detalių (perėjimų, alkūnių, trišakių ar kt.). Kad brėžiniai atrodytų reprezentatyviau, ir kad užsakovas sugebėtų suprasti, kur yra vamzdis ar ortakis su perėjimais ir atitinkamais diametrais, inžinieriams tenka praleisti žymiai daugiau laiko kuriant informatyvius brėžinius. Braižymas linijomis, o ne realiais gabaritais, priveda prie to, kad montavimo stadijoje elementai netelpa į jiems nurodytas vietas, arba atsiranda sistemų tarpusavio susikirtimai.

“Standartinis atvejis, kuomet vertinami plokščiuose AutoCAD brėžiniuose pateikti inžinerinių dalių projektai – visi prie popierinio brėžinio palinkę gudriais veidais bando pažiūrėti, ar viskas ten telpa. Tuomet daroma prielaida, kad galbūt viskas bus gerai. O realiai ten yra didžiulis chaosas, ir tikrai nieko neįmanoma atskirti”, – pasakoja Vytenis Tamošaitis, įmonės „Forteco“ vadovas.

Vebinaro įrašas: "DDS-CAD - greitas ir patogus sistemų modeliavimas 2D aplinkoje"

Medžiagų kiekių žiniaraščiai. Tikslūs kiekių žiniaraščiai yra vienas aktualiausių klausimų. Dirbant su 2D įrankiais, medžiagų žiniaraščiai yra paruošiami netikslūs, su tam tikromis paklaidomis, kai kurie elementai išvis nėra vertinami, pateikiami kaip sistemos komplektai (alkūnės, trišakiai, perėjimai, valdymo armatūra, laidų ilgiai ir t.t). Dėl to yra neįmanoma nustatyti projekto kainos, subrangovai yra priversti arba perskaičiuoti, arba rizikuoti, spėdami medžiagų kiekius. Tais atvejais, kai kainos yra skaičiuojamos pagal faktą, užsakovas gali susidurti su didžiuliais nuokrypiais nuo biudžeto.

„Kadangi turiu nemažą praktinio darbo patirtį statybų aikštelėse, prieš trejus metus ėmiausi pats rengti elektrotechnikos, apsaugos sistemų, elektroninių ryšių ir automatikos techninius projektus. Tačiau susidūriau su problema: norint kokybiškai parengti techninį projektą, reikalinga ne tik patirtis, bet ir priemonės, kurios padėtų greitai atlikti užduotis“, – teigia UAB „4D projektai“ direktorius M. Pliuskys.

Kaip efektyviau projektuoti 2D aplinkoje

Darbo 2D-3D-2D metodas. Darbas vyksta įprastai: iš architekto gaunamas 2D (dwg) failas, kuris yra įsikeliamas į specializuotą inžinerinių sistemų projektavimo programą, tokia kaip DDS CAD, joje pradedamas sistemos projektavimas. Kaip ir yra įprasta, projektuotojas programoje mato statinio 2D planus, tačiau projektuodamas sistemas inžinierius braižo ne linijas, o jau konkrečių parametrų sistemos elementus (kuria virtualią sistemą, kurią bet kada gali pakoreguoti). Atlikęs savo darbą, inžinierius sėkmingai atvaizduoja savo sistemas 2D planuose ir pateikia brėžinius (dwg) formatu kitiem projekto dalyviams.

Kur sutaupomas jūsų laikas? Dirbant su specializuotomis programomis, mes išlošiame daug laiko, naudodami sistemų elementų bibliotekas, nebereikia jų visų kurti, bibliotekose jau yra įvairių elementų, kurie turi visą informaciją (geometrinė forma, matmenys, jungtys ir kt.). Taigi inžinierius tiesiog kuria skaitmeninį sistemos prototipą (modelį), braižo realių gabaritų sistemą mastelyje. Brėžiniai šiuo atveju yra tiesiog skaitmeninio modelio atvaizdavimo forma, kurią reikia nustatyti vieną kartą, kaip ir ką jūs norite atvaizduoti brėžiniuose, vėliau sistema automatiškai atnaujina brėžinius.

Elektros ir silpnų srovių tinklų projektavime technologijos taip pat ženkliai palengvina darbą, automatizuoja daug įprastai rankiniu būdu funkcijų.

Pakeitimai – tai kasdienybė ir sudaro mūsų didelę darbo laiko dalį. Koreguojant jau sukurtą modelį, automatiškai keičiasi ir brėžiniai bei medžiagų kiekių žiniaraščiai. Prie medžiagų žiniaraščių nebereikia praleisti tiek daug laiko, kaip atliekant projektus su 2D programomis. Medžiagų žiniaraščiai yra automatiškai sudaromi pagal esamas sistemas modelyje, jie yra atnaujinami pagal atsiradusius pakeitimus modelyje. Šie žiniaraščiai yra tikslūs, juose atsispindi visi elementai (trišakiai, alkūnės, perėjimai ir kiti elementai), bendri vamzdžių ar ortakių ilgiai. Turėdami tokius medžiagų žiniaraščius, galime gan tiksliai įvertinti viso projekto kainą. Užsakovas gauna konkrečius sistemos elementų kiekius, ir, jeigu yra mokama pagal faktą, tai pagal tokius skaičius užsakovui neiškils jokių papildomų išlaidų inžinerinėms sistemoms.

“2D projektuose paprastai turime tik skaičių, pavyzdžiui, kiek kilometrų kabelio reikia. Dirbdami DDS-CAD galime greitai pažiūrėti, net kiek ir kokio kabelio reikės konkrečiam aukštui. Pagal darbų grafikus ir apimtis statybvietėje galime planuoti medžiagų tiekimą ir kitus darbus.” – teigė Marius Pliuskys.

Susikirtimų problemos sprendimas. DDS-CAD programoje net ir braižant 2d aplinkoje, galime pasitikrinti atsiradusius susikirtimus su esamomis sistemomis ir iš karto imtis veiksmų jiems ištaisyti. Taip pat yra paprasčiau peržiūrėti, nagrinėti 3D modelius, iškart matosi bendras sistemos vaizdas, kaip visa tai atrodo patalpoje, ar viskas telpa į tam skirtas vietas.

UAB „4D projektai“ specialistai teigia, kad programinę įrangą „DDS-CAD“ renkasi dėl tinkamumo elektros tinklams projektuoti ir efektyvumo. Visas reikalingas elektros pastotes, lizdus ir laidus sukėlus į modelį, „DDS-CAD“ akimirksniu sugeneruoja skirstomojo skydo dokumentaciją, magistrales ir laidus. O darant pakeitimus, pavyzdžiui, padidinus šviestuvų ar kitų įrenginių skaičių, sistema perskaičiuoja ir reikalingas galias. Kitose inžinerinių tinklų projektavimo programose šiuos darbus reikia atlikti rankiniu būdu.

Nežiūrint į tai, kad kol kas dominuoja 2D projektai, reikia ruoštis netolimai ateičiai ir galvoti apie pilnavertį BIM technologijų taikymą.

BIM sprendimai inžineriniams tinklams

Projektavimo programinė įranga DDS-CAD inžinerinių tinklų projektavimui

Susiję straipsniai

94 Comments

Write a Comment