BIM kokybė ir komunikacija įmonėje „Sweco Lietuva“

Švedijos kapitalo inžinerijos, aplinkosaugos ir architektūros įmonė „Sweco Lietuva“– viena pirmųjų, pradėjusių teikti 3D projektavimo BIM aplinkoje paslaugas Lietuvoje, šie sprendimai padeda įmonei užtikrinti efektyvesnį ir kokybiškesnį projektavimo procesą. BIM vadovas Romas Girkontas pasakoja apie komunikaciją bei kokybės užtikrinimą sklandžiai įgyvendinant statybos projektus.

Vieninga statybų projekto duomenų aplinka

„Svarbiausia įmonėje – komunikacija“- teigia Romas Girkontas ir pasakoja apie BIM projektų koordinavimo procesus įmonėje.

Pirma, specialistams parengus atskirų projekto dalių modelius, duomenys eksportuojami IFC formatu ir sujungiami į bendrą modelį. Peržiūrima, ar sutampa aukštai, koordinačių taškų priskyrimas ir t.t. Tada tikrinamas atskirų projekto dalių suderinamumas, atitikimas, nustatomi susikirtimai, trūkstamos modelio dalys ar komponentai. Rasti neatitikimai ar kitos klaidos perduodamos specialistams koregavimui. Viso proceso metu užsakovai, rangovai, subrangovai turi galimybę pasiekti aktualiausią informaciją, ją peržiūrėti, analizuoti bei teikti pastabas.

Žirmūnų trikampis
Žirmūnų trikampio požeminės komunikacijos. UAB „Sweco Lietuva“ vizualizacija.

Optimalų BIM projekto procesą padeda įgyvendinti vieninga projekto duomenų aplinka (CDE, Common data environment). CDE, kurioje talpinama visa projekto informacija, priskiriamos užduotys ir vyksta komunikacija, padeda išvengti rizikos, kad dalis informacijos bus neperduota ar susidubliuos.

„Trimble Connect“ yra viena geresnių duomenų aplinkų – patogi vartotojui ir intuityvi, bei prieinama kainos atžvilgiu,“ – teigia Romas. Jo manymu, „Trimble Connect“ iš kitų panašių produktų rinkoje išsiskiria labai geru informacijos identifikavimu. Galimybė patikslinti reikiamą informaciją, prisijungus per išmanų, mobilų ar kitą įrenginį, yra didelis programos pranašumas prieš stacionarius serverius.

Viena iš svarbiausių Romo minėtų funkcijų yra galimybė atsekti klaidas, pakeitimus, suvaldyti perteklinę informaciją. Tai palengvina modelio ir dokumentų struktūrą, kuri yra ypač aktuali didėjant informacijos kiekiui. Taip pat galima valdyti vartotojų priėjimus ir funkcijų apribojimus prie tam tikrų aplankų, tai leidžia prijungti daugiau dalyvių ir užtikrinti jautrios informacijos saugumą.

Tarp projektų, kuriuose buvo naudota „Trimble Connect“ programinė įranga, BIM specialistas mini T. Narbuto gatvės paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukciją. „Nusprendėme, kad tai intuityviausia ir paprasčiausia programa, leidžianti užsakovui turėti prieigą prie duomenų. Projekto metu išnaudojome ir programos užduočių funkciją“, – komentavo Romas Girkontas.

Nors BIM vadovas pripažįsta, kad užduočių (todo) funkcija išnaudojama dar ne visuose projektuose: „Kai projektas sparta ir apimtimi didėja, atsiranda daugiau informacijos, projekto dalyviams tampa sudėtinga prisiminti tam tikras bendradarbiavimo taisykles su modeliu, todėl lengviausia grįžti į įprastą seną tvarką, daliai vartotojų lengviau, tam tikrais momentais, pereiti prie elektroninių laiškų. Bet stengiuosi būti novatorius ir palengva visus įtraukti į skaitmeninį bendradarbiavimą naudojat skaitmenines technologijas“.

Romas Girkontas
„Sweco Lietuva“ BIM vadovas Romas Girkontas

Virtuali realybė

Dar viena gera įmonės praktika komunikacijai gerinti – virtualios realybės naudojimas. Statybų pramonėje vis labiau įsigalinti virtuali realybė leidžia užsakovui susipažinti su projekto informacija jo kūrimo metu ar pristatyti objektą būsimam pirkėjui.

Nekilnojamojo turto įmonės kuria vizualizacijas, bet VR technologija leidžia vaikščioti po pastatą, suprasti realius tūrius, plotus ar net statybų eigą ir jos etapus. Tai ypač aktualu gamybinių pastatų ar administracinių dalių užsakovams. Virtuali realybė leidžia lengviau įsivaizduoti, kas toliau bus daroma projekte, ką būtų galima keisti. Tai padeda užtikrinti užsakovui tinkamesnį bei kokybiškesnį galutinį produktą.

„Pradžioje planavome, kad turėtų užtekti mobilaus įrenginio, tačiau pamatėme, kad išmanūs telefonai nesusitvarko su modelio dydžiu. Ieškodami sprendimų nusprendėme naudoti VR akinius. Naudojant virtualią realybę su VR akiniais informacija apdorojama greičiau, galima valdyti modelius pagal projekto dalis ar aukštų lygius, matyti vamzdynus ar kitas aktualias sistemas. Yra kelios virtualios realybės programos, kurios leidžia minimaliai judėti po virtualų pastatą, kurti grafiką ir uždėti medžiagiškumą. Tikrai jaučiame didelį klientų susidomėjimą“, – apie virtualios realybės naudą pasakojo pašnekovas.

VR kambarys „Sweco Lietuva“ biure.

Kokybės valdymas

Neišspręstos klaidos trukdo sėkmingam projekto įgyvendinimui. Statybos proceso eigoje tenka perdaryti ar koreguoti jau atliktus darbus, atsiranda prastovos, keičiasi medžiagų kiekiai, išauga projekto sąnaudos.

BIM vadovui savo darbe tenka susidurti su susikirtimais ir neatitikimais: „Tai žmogiškosios klaidos, pavyzdžiui kopijuojant sudubliuojami elementai. Daugiau problemų pastebiu tarp konstrukcinės ir mechaninės dalies. Taip pat sudėtinga identifikuoti susikirtimus elektros dalyje (elektros kabeliai, apšvietimas, įrenginiai), nes sudėtinga įvertinti kabelius modelyje ir elektros įrenginių tvirtinimą“.

Todėl norint išvengti rizikos ir užtikrinti projekto kokybę, reikia analizuoti modelį, laiku nustatyti susikirtimus, trūkstamas modelio dalis ar komponentus, atlikti projekto dalių atitikties patikrą.

Žirmūnų trikampio planas. UAB „Sweco Lietuva“ vizualizacija.

Susikirtimų patikrai, modelių peržiūrai ir kiekiams gauti „Sweco Lietuva“ naudoja programinę įrangą „Solibri“.

Romas Girkontas džiaugiasi, kad dabar užtenka vienos programinės įrangos, dėl to daug lengviau dirbti visai komandai: „Prieš tai naudodavome 2 ar net 3 tikrinimo programas. Būdavo pateikiam projekto dalyviams daug perteklinės informacijos, į kurią laikui bėgant tiesiog pamirštama atkreipti dėmesį“.

Visgi, BIM vadovas tikina, kad vizualinis modelio patikrinimas išlieka svarbus: „Turi pats įvertinti susikirtimus, gal tai tik blogas elementų sujungimas, kuris vėliau neturės jokios įtakos arba statybose neturės esminio faktoriaus. Labai gerai, kad reikia peržiūrėti kiekvieną susikirtimą bei jį įvertinti prieš atiduodant taisymams. Susikūrus savo taisykles- programa pati atlieka šitą techninį darbą ir tikrinamų klaidų skaičius sumažėja.“

Nustatyti susikirtimai ar kitos klaidos eksportuojamos BCF formatu yra įkeliamos į „BIM Collab“ programinę įrangą. Kiekvienas projektas turi atskirą direktoriją, klaidos yra priskiriamos tik už ją atsakingiems projektuotojams.

„Naudojantis „BIM Collab“ lengviau analizuoti klaidas, projekto vadovams labai lengva pateikti informatyvią ir aiškią ataskaitą. Taip pat visiems patinka aiškus komunikacijos būdas: paprasta pažymėti ar nuimti varnelę, palikti komentarą, nėra daug perteklinio teksto“ – „BIM Collab“ funkcijas ir privalumus vardijo BIM specialistas.

Apie modelio bei informacijos kokybės užtikrinimą, kontrolę, komunikaciją bei kitus procesus, reikalingus sėkmingam statybos grafikų (4D) ir projekto įgyvendinimo biudžeto (5D) organizavimui- vebinarų ciklas projektų vadovams „Skaitmeninė informacija statybų planavimui ir biudžeto kontrolei“!

 

 

Vebinarų ciklas „Skaitmeninė informacija statybų planavimui ir biudžeto kontrolei“

Vebinarų ciklas projektų vadovams

Susiję straipsniai